16 yaşındaki İkra Parıltı cinayetinde karar: Müebbet ve beraat

Kayseri’de, 16 yaşındaki İkra Parıltı T.’nin vurularak ölmesiyle ilgili davada tutuklu Berat A.’nın (17) müebbet hapsine ve tutuksuz Osman Ç.’nin (16) beraatine ait karar, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’nce onandı. Karar, oy çokluğu ile alındı ayrıyeten temyiz yolunun da açık olduğu belirtildi.

DHA’dan aktarılana nazaran, vurulma olayı geçen yıl 17 Ağustos’ta, İncesu ilçesi Bahçesaray Mahallesi’nde meydana geldi. İhbarla adrese polis ve sıhhat grupları sevk edildi. Sıhhat takımı, İkra’nın hayatını kaybettiğini belirledi. Gözaltına alınan Berat A. ve arkadaşı Osman Ç. tutuklandı. Osman Ç., 21 Ekim’de tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı. Sanıklar hakkında ‘kasten öldürme’ cürmünden ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

‘KASTEN ÖLDÜRME’ HATASINDAN MÜEBBET

Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, sanıkların yaşlarının küçük olması nedeniyle basına kapalı oturumda görülen davanın 3’üncü duruşmasında tutuklu sanık Berat A. hazır bulundu, tutuksuz sanık Osman Ç. ise katılmadı. Duruşma savcısı, temele ait mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, Berat A.’nın ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpus ile cezalandırılmasına, Osman Ç.’nin ise beraatine hükmedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, Berat A.’yı ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpus cezasına çarptırdı, Osman Ç.’nin ise birebir kabahatten beraatine hükmetti.

‘KARARDA RASTGELE BİR HUKUKA KARŞITLIK YOK’

Sanık ve müşteki avukatları karara itiraz ederek, belgeyi Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. İnceleme sonrası 1’inci Ceza Dairesi, davayı karara bağladı. İncelemede; yordam ve temel bakımdan lokal mahkemenin verdiği kararlarda rastgele bir hukuka ayrılık bulunmadığı, kanıt ve süreç açısından eksiklik görülmediği belirtildi. İspat bakımından da değerlendirmenin yerinde olduğunun bildirildiği incelemede, yapılan müracaatların asıldan reddine karar verildi. Karar, oy çokluğu ile alındı ayrıyeten temyiz yolunun da açık olduğu belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.