AB Adalet Divanı: Kamu idareleri başörtüsünü yasaklayabilir

Avrupa Birliği’nin (AB) üst mahkemesi Adalet Divanı, yazılı bir açıklama yaparak üye ülkelerde kamu idarelerinin çalışanların iş yerlerinde başörtüsü gibi dini inanç simgeleyen nesneleri takmasını yasaklayabileceğine hükmettiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın AB Adalet Divanı’nın açıklamasından aktardığına göre, Belçika’nın Liege kentine bağlı Ans Belediyesi, istihdam şartlarını değiştirerek çalışanlarının ‘tarafsızlık gereği ideolojik veya dini bağlılığını açıkça gösteren işaretler taşımasını’ yasaklamış, başörtülü bir çalışan da din özgürlüğünün ihlal edildiği ve ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle Liege iş mahkemesine başvurmuştu. Mahkemenin belediyenin uygulamasının AB hukukuna aykırı olup olmadığına karar verememesi üzerine ise dava, AB Adalet Divanı’na taşınmıştı. Yüksek mahkeme, başvuruyu karara bağlayarak Ans Belediyesi’ni haklı buldu.

‘MEŞRU BİR AMAÇLA NESNEL OLARAK HAKLI GÖRÜLEBİLİR’

AB Adalet Divanı, ‘bir kamu idaresinin, kendi bünyesinde tamamen tarafsız bir idari ortam oluşturmak amacıyla çalışanlarına dayattığı katı tarafsızlık politikasının, meşru bir amaçla nesnel olarak haklı görülebileceğine’ hükmetti.

Kararda her üye devletin ve ona bağlı idarelerin iş yerlerinde teşvik etmeyi amaçladıkları kamu hizmetinin tarafsızlığını tasarlama konusunda takdir yetkisine sahip olduğu belirtilerek, “Ancak bu hedefe tutarlı ve sistematik şekilde ulaşılmalı. Hedefe ulaşmak için benimsenen önlemler, kesinlikle ‘gerekli’ olanlarla sınırlı olmalıdır. Bu gerekliliklere uyulduğunun doğrulanması yerel mahkemelerin görevidir” ifadelerine yer verildi.

AB’nin üst mahkemesi, 15 Temmuz 2021’de de şirketlerin belirli koşullar altında çalışanlarının başörtüsü takmasını yasaklayabileceğine hükmetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir