ABD’den Rus seçkinlerine yönelik yeni yaptırım kararı

SELÇUK ACAR

ABD Hazine Bakanlığı, bugün açıkladığı yaptırım listesinde, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le romantik bağı olduğu belirtilen Alina Moratovna Kabaeva’nın da yer aldığını bildirdi. Bakanlık bu husustaki açıklamasında, Kabaeva’ya, “Rusya Federasyonu Hükümeti’nde başkan, memur, üst seviye yönetici yahut idare şurası üyesi olduğu için” yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Daha evvel Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık tarafından yaptırım uygulanan 39 yaşındaki Kabaeva’yla ilgili Bakanlık açıklamasında, Kabaeva’nın “Putin ile yakın bir ilişkisi” olduğu sözü yanında “Duma’nın eski bir üyesi ve Kremlin yanlısı bir televizyon, radyo ve basın kuruluşları imparatorluğu Ulusal Medya Kümesi’nin şu anki lideri konumda” bulunduğu vurgulanıyor.

Hazine bakanlığı yaptırım açıkladığı öteki seçkin isimler ortasında, büyük bir çelik üretim şirketi ve iki yan kuruluşu ile yaptırımlardan kaçınma operasyonu yürütmekle suçlanan bir finans kuruluşu ve genel müdürü de yer aldı.

Hazine Bakanı Janet Yellen yaptırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Masum beşerler Rusya’nın yasadışı akın savaşından muzdaripken, Putin’in müttefikleri kendilerini zenginleştirdi ve güçlü ömür biçimlerini finanse etti.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Yellen açıklamsında, “Hazine Bakanlığı, Rus seçkinlerinin ve Kremlin’i destekleyenlerin sayısız cana mal olan bir savaştaki kabahat ortaklarından sorumlu tutulmalarını sağlamak için elimizdeki her aracı kullanacak.” sözüne yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de yaptığı farklı bir açıklamada, ABD’nin üç Rus oligarka, Rusya Ulaştırma Bakanlığı tarafından denetlenen bir Rus devlet şirketine, “Rusya ile işbirliği içinde Ukrayna topraklarında gayrimeşru olarak faaliyet gösteren dört kişi ve bir kuruluş” ile 24 Rus savunma ve teknoloji ile ilgili kuruluşlara yaptırım kararı aldığını duyurdu. Blinken ayrıyeten ABD’nin ayrıyeten 893 Rusya Federasyonu yetkilisine ve “Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesini kelamda ilhakını desteklemek için hareket eden ve hasebiyle Ukrayna’nın egemenliğini tehdit eden yahut ihlal eden 31 yabancı hükümet yetkilisine” vize kısıtlamaları getirdiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.