Abdülhamid Han’a eşlik eden 3 gemiye şehitlerin ismi verildi

Kıbrıs’ta, 24 Aralık 1963 gecesi Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda vazifeli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan´ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi; meskene giren EOKA olarak bilinen Rum çetesi tarafından küvette kurşuna dizilerek katledildi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kapsamlı iş planının birinci adımı olan Yörükler-1 kuyusunda vazife yapacak sondaj gemisi Abdülhamid Han’a eşlik edecek üç gemiye şehitler Murat, Hakan, Kutsi’nin isimleri verildi.

Elazığ’da defnedildiler

Şehitlerin kardeşi Toplum Bilimleri Heyeti Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının misyon yaptığı esnada üç kardeşi ve annelerinin şehit edildiğini anımsattı.

Ailesinin katledildiğini bir gün sonra öğrenen babasının haberi birinci aldığında “vatan sağ olsun” dediğini anlatan İlhan, bu olay sonrası şehitlerin Elazığ’a getirilip defnedildiğini ve babasının da Elazığ’da misyonuna devam ederek, şehitleri her gün kabirlerinde ziyaret ettiğini söyledi.

“Babam bu acıyı vefat edene kadar içinde taşıdı”

Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın 1970’te mecburi hizmet için Elazığ’a gelen annesi hekim Tülay İlhan’la evlendiğini belirten İlhan, “Birlikte yaşadığımız 45 yıl boyunca babamın bu acıyı hiç unutmadığına şahit oldum. Babam bu acıyı yıllarca içinde taşıdı, 2016’da vefat edene kadar da bunu taşıdı. Babam şu an Elazığ’da şehitlikte Mürüvvet anne, Murat, Kutsi ve Hakan’la ebedi istirahatgahında.” diye konuştu.

“Beni çok duygulandırdı”

İlhan, Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alim’in yaklaşık 15 ay evvel kendisini arayarak, yeni devreye girecek üç sondaj dayanak gemisine üç şehidin isimlerinin verileceğini söylediğini aktararak, şöyle konuştu:

“Bizi Mavi Vatan’da vazife yapacak o gemilere davet ettiler. Oğlumla birlikte Filyos’ta gemileri ziyaret ettik. Gemilerin hepsinde Mürüvvet anne ve üç ağabeyimin fotoğraf ve hikayeleri var. Gemilerin Abdülhamid Han’a eşlik etmesi beni çok duygulandırdı.

“Devletimiz çok büyük”

Kıbrıs’ın yanı başında arama çalışmalarında misyon yapacak olmaları Mavi Vatan’da üç şehidin de vazifelerine devam ettiğini bize gösteriyor. Devletimiz çok büyük, bunu hepimizin bilmesi gerekiyor. 59 yıl sonra üç şehidin isminin Mavi Vatan’da arama yapan üç gemiye veriyor devletimiz ve bu gemiler hala vazife yapıyorlar. Bu devletimizin büyüklüğünü, yaşanan o katliamı unutmadığını ve unutturmadığını gösteriyor. Ailece çok heyecanlı ve gururluyuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.