‘Anahtar teslim’ arsada bayi atağı​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Nef, dört kıtada gayrimenkul projesi geliştiren bir şirkete dönüştüğünü, pandemi sürecinde ağırlık verdiği ‘hazır arsa’ modelinde ise büyümenin devam ettiğini duyurdu.

Ekonomi basınıyla bir araya gelen Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, toplamda 27 milyon metrekareye yakın imarlı arsa geliştirdiklerini anlatırken, bu yıl en az 4 yeni arsa projesini daha devreye alacaklarını, Nef Arsa ile bu yıl 3.4 milyar liralık yeni yatırım planladıklarını dile getirdi.

Çiftlik olabilecek

Erden Timur Nef Arsa projelerini şöyle anlattı:

“*Asıl işimiz her zaman konut. Fakat Nef Arsa’da da büyümeye devam edeceğiz. 2021’de Nef’in 3.5 milyar liralık cirosunun yüzde 25’i Nef Arsa’dan geliyor. Şimdiye kadar çoğunluğu Marmara, Ege ve bir kısmı da İç Anadolu Bölgesi’nde 27 milyon metrekareye yakın imarlı arsa geliştirdik. Bu yıl Marmara ve Ege Bölgesi şehirleri ile Ankara gibi büyük şehirlerde en az 4 yeni arsa projesini daha devreye alacağız. Nef Arsa ile sadece bu sene 3.4 milyar lira yeni yatırım planlıyoruz.

İnsanlar 5-10 yıl değer kazansın veya çocuklarına kalsın diye arsa alıyor. O süre boyu boş kalıyor. Biz de yatırım için alınan bu yeri, yatırım süresince çiftlik gibi kullanabilmesini sağlayan ve Nef’in patentli inovasyonu olan fold home kapsamında değerlendirmelerini sağlıyoruz. İster çiftliği ile ister üzerindeki tiny house’uyla sosyal alanları tasarlanmış arsa teslim ediyoruz.”

Yurt dışında işi büyütüyor

2021’de Nef’in aktif büyüklüğünde yüzde 80 artış olduğunu söyleyen Timur, “Şirketin aktifleri 6 milyar TL’den 11 milyar TL’ye yükseldi. Artışın temel kaynağını kabaca, yatırım amaçlı yeni gayrimenkullerin kazandırılması ve gayrimenkul değerlerindeki artışlar olarak özetleyebiliriz. Şirketin özkaynaklarıysa 3.5 milyar TL’ye yükseldi. Bu süreçte 560 milyon TL sermaye artırımı gerçekleştirdik” dedi. Pandeminin etkisinin azalmasıyla yurt dışı anlaşmalara ağırlık verdiklerini anlatan Timur şöyle devam etti:

“Kazakistan’daki projemizin 10 bloğunu bitirdik. İlk etabın teslimleri yapılıyor. Şimdi ikinci ve üçüncü etap devam edecek. ABD’de üçüncü projemiz bitti. Dördüncüsünü mevcut Brooklyn’deki projenin yakınında yapıyoruz. Manhattan projesinde de yaşam başladı, burada yeni bir projeyi hayata geçireceğiz. Brooklyn projesinde iskan alındı, şimdi yaşam başlıyor.

Almanya’da ise hem yeni yerler var, hem de mevcut projeleri hızlandırdık. Almata’da ikinci bir proje, Dubai, Miami, Londra, Montreal, Los Angeles, Stuttgart, Berlin, Mannheim gibi önemli şehirlerde Nef markalı gayrimenkul projeleri üzerinde çalışıyoruz.”

Adeta ‘arsa kardeşliği’ olacak

Farklı stilde bir arsa projesi geliştirdiklerini de söyleyen Timur, şöyle konuştu: “Çanakkale’den bir arsa aldınız diyelim; Nef Arsa portföyü içindeki Bodrum’daki ya da İzmir’deki arsalarımızı da kullanabileceksiniz. Kışın birini, yazın diğerini. Türkiye’de bir anda 2 – 3 yıl sonra 20’ye yakın çiftlik eviniz olacak.” Nef Arsa’da bayileşme çalışması olduğunu dile getiren Timur, “Haziran sonuna kadar 10 arsa bayisini açmış oluruz. Temmuz – ağustosa da 20 tane daha hedefimiz var. Yıl sonuna kadar İstanbul’da 20, Anadolu’da ise 30 Nef Arsa bayisine ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.