Araba ve hafif ticari araçta satışlar birinci altı ayda yüzde 9.3 azaldı

ODD, ocak-haziran periyodu ve haziran ayına ait Araba ve Hafif Ticari Araç Pazar Kıymetlendirme Raporu’nu yayımladı.

Türkiye araba ve hafif ticari araç toplam pazarı 2022 yılı ocak-haziran periyodunda bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 9.3 azalarak 357 bin 904 adet olarak belirlendi.

Raporun ayrıntıları şöyle:

İÇ PAZAR BÜYÜMELİ

  • Otomobil satışları, birinci altı ayda geçen yıla nazaran yüzde 10.3 oranında azalarak 278 bin 282 adet, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 5.6 azalarak 79 bin 622 adet oldu.
  • Haziran ayında araba satışları bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 2.9 artarak 64 bin 134 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 5.5 azalarak 16 bin 518 adet oldu.

ODD İdare Şurası Lideri Ali Haydar Bozkurt, bölümde yeni yatırımlar için iç pazarın büyümesi ve cazip yatırım imkanları sunulması gerektiğini lisana getirerek şunları söyledi:

“Her şey olağan seyrinde gitseydi 1.2 milyonluk bir iç pazarı konuşacakken, 800 binleri konuşuyoruz. Bu iç pazarı büyütme isteğimizi, bazen ‘çok araç satmak istiyorsunuz’ diye yorumluyorlar. Türkiye’nin sanayi atılımı yapmak için kıymetli bir fırsat var. Her ülke kendi açısından rekabet avantajı yaratabileceği sanayilerin bayraktarlığını yapıyor. Biz üretim üssü olmaya aday bir ülkeyiz. Biz otomotivi stratejik ve sahiden pamuklara sarıp müdafaamız gereken bir sanayi kolu olarak kabul etmeliyiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.