Avrupa’daki güç krizi, tarımda tedarik zincirini Türkiye’ye çeviriyor

Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) İdare Şurası Lideri Halil Kozan, Türkiye’nin jeopolitik pozisyonunun dal ismine avantaj sağladığını belirtti. Kozan, “Yaşanan bu kriz, ülkeleri yerinde üretim ve tedarik zinciri sorunlarını çözmek maksadı ile çağdaş seracılık alanında yatırım yapmalarını teşvik edecektir. Dünya genelinde 500 bin hektarlık alanda örtü altı yetiştiriciliği yapılıyor. İleri teknoloji ve yüksek üretim kapasitesine sahip olan üye firmalarımız da hem Avrupa hem de Rusya’nın bu alanda muhtaçlık duyacağı sera projelerine süratli bir biçimde karşılık verebilecek kapasite ve kabiliyettedir. Ülkemiz, dünya sera yetiştiriciliğinde 5’inci sırada, Avrupa’da ise 2’nci sıradadır. Rusya sera yatırımlarını artırmak istiyor. Ruslar, Hollanda ve İspanya üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden tedarik ettiği eser ve hizmetlerini şimdilerde, ileri teknoloji ile üretim yapan ve yazılım otomasyon manasında tatmin edici tahliller sunan Türk firmalardan talep etmeye başladı” dedi.

“MODERN VE YÜKSEK TEKNOLOJİYE SAHİP SERALAR ADETA BİR FABRİKADIR”

Seracılığın ülkemizde en süratli büyüyen dallardan biri olduğunu söz eden Kozan, “2000’li yıllara kadar ülkemizde çağdaş seraların konseyimi büsbütün yabancı firmalar tarafından yapılırken bugün yüzde 100 oranında yerli olarak yapılabilmektedir. Yazılım, otomasyon ve mühendislik manasında bölümümüz dünya ülkeleriyle rekabet edecek pozisyondadır. Türkiye’de örtü altı üretim alanı yaklaşık 850 bin dekar. Bu sayılar daha da artmalıdır. Zira çağdaş seralar adeta bir fabrikadır. Bu seralar sayesinde tarım üreticileri, üretimi yılın 12 ayına yayabildiği üzere randımanı çok önemli oranda artırabilir. Üye firmalarımız anahtar teslim bir sera projesinde gereksinim duyulan tüm kalemleri üretim ve tedarik imkanına sahiptir. Global piyasalardaki gelişmeler de dikkate alındığında firmalarımızın yaklaşık yüzde 75’lik satış oranı yurt dışı pazarlara yöneliktir. Orta Asya, Rusya, Arap ülkeleri, Afrika, Orta Doğu üzere pek çok pazarda ülkemiz seracılık dalını muvaffakiyetle temsil ediyoruz. Kısa ve orta vadede Rusya ve Ortadoğu’ya olan ticari hacmimizi artırmak ve uzun vadede Meksika ve Amerika kıtasını amaç pazar olarak görüyoruz” dedi.

“BU SENE GROWTECH FUARI BÖLÜME YENİ BİR TARAF DAHA VERECEK “

Yıllardır yakından takip ettikleri Growtech Fuarı’nda memleketler arası firmalarla kıymetli görüşmeler ve ihracat irtibatları yaptıklarını kaydeden Lider Kozan, şöyle devam etti:

“Bu yıl düzenlenecek Growtech Fuarı’na farklı bir kıymet veriyoruz. Zira pandemi şartlarının artık tam manasıyla kalkması ve akabinde değişen global kuralların yeni pazarlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum. Hatta global çapta çağdaş seracılığın yeni gelişmeler ışığında hangi istikamete kanalize olacağının ve hangi iş birliktelikleri ile hangi model ve projelerin hayata geçirileceğinin kararlaştırılacağı yerin bu yılki Growtech Fuarı olacağını düşünüyorum. Bu tertipte SERKONDER Üye firmaları ülkemizi global piyasalarda en güzel halde temsil edecektir.”

GROWTECH BU YIL DA 23-26 KASIM TARİHLERİNDE 21’İNCİ SEFER KAPILARINI AÇIYOR

Dünyanın en büyük örtü altı tarım kesimi fuarı Growtech, Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde 23-26 Kasım tarihlerinde 21’inci kere kapılarını iştirakçi ve ziyaretçilerine açıyor. Fuar Yöneticisi Engin Er’in verdiği bilgiye nazaran, fuar çerçevesinde 30’dan fazla ülkeden 600 iştirakçi, 120’den fazla ülkeden 60 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Engin Er, bu yılki fuarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye tarım ihracatına fuarımızla birlikte katkı yapmaktan ötürü çok memnunuz. Fuara katılan ve ziyaret eden ülke sayısı gitgide artıyor. Avrupa ülkelerinden Hollanda başta olmak üzere Fransa, Almanya ve İtalya’dan yeni iştirakçiler olacak. Ayrıyeten Ürdün, Hindistan, Sri Lanka, Umman, BAE, Kazakistan ve Amerika bu yılın değerli ve yeni iştirakçileri ortasında yer alıyor. Öte yandan Hollanda, İspanya, Çin ve Güney Kore’nin kuracağı pavilyonlarla iştirakin daha da zenginleşeceğini söyleyebilirim.”

“ZİYARETÇİLER FUARDA TARIMDAKİ TÜM YENİLİKLERİ BULABİLECEKLER”

Herkesi fuara davet eden Er, “Çünkü ziyaretçiler fuarda tarımdaki tüm yenilikleri bulabilecekler. Ziyaretçilerimiz çağdaş ve yüksek teknoloji seracıları ve son sistem sulama ekipmanları üreticilerini, yazılım ve otomasyon sistemleri firmaları, yeni uygulamalar üzere birçok bahiste marka ve eserleri görerek bilgi alabilecekler. Çok değerli milletlerarası ilişkiler ve birçok yeni iş birliktelikleri kurulacağına inanıyorum. Öte yandan geçen yıl yapılan etkinliklere bu yıl da yer vereceğiz. Fuar mühletince ATSO Growtech Tarım İnovasyon Mükafatları, Antalya Teknokent organizatörlüğünde Bitki Islahı Proje Pazarı, Alım Heyeti Programı, B2B görüşmeler ve milletlerarası konferansların da yer alacağı tarım sohbetleri ile tüm iştirakçi ve ziyaretçilerimiz tarım dalına dair gündem hususlarını Growtech’te takip edebilecek” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.