Beyaz TV, Ankara Büyükşehir’e tazminat ödeyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ’nin su sayacı ihalesi hakkında yayınlar yapan Beyaz TV ile programlar yapan Zihni Çakır ve Latif Şimşek hakkında yargı kararını verdi. Mahkeme, “gerçeklik unsuruna uygun hareket edilmediği ve tenkit sonlarının aşıldığı” gerekçesiyle Beyaz TV, Çakır ve Şimşek’in 20 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Halk TV’de yer alan habere nazaran; 22 Haziran 2021 ‘de Beyaz TV’de yayınlanan “Dinamit” isimli programda, ASKİ’nin sayaç alımı konusunda iftira dolu açıklamalar yer almıştı. Bunun üzerine ASKİ genel Müdürlüğü; Beyaz TV, Latif Şimşek ve Zihni Çakır hakkında tazminat davası açmıştı.

Dava sonucunda mahkeme, “gerçeklik prensibine uygun hareket edilmediği ve tenkit sonlarının aşıldığı” gerekçesiyle Çakır ve Şimşek’in 20 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

“USULSÜZLÜK YOK”

Mahkemece verilen kararda, ASKİ’nin su sayacı ihalesinin maddelere uygun yapıldığı, ihaleye itiraz olmadığı, Kamu İhale Kurumunca da ihalenin inceleme ve belirlemesinin bulunmadığı, yayından 12 gün evvel ihalenin iptal edildiğinin anlaşıldığı vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.