Bilecik’te 8 bin 600 yıllık flüt ve parmak izi bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Bilecik’te antik kentte başlatılan hafriyatlar, BŞEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan’ın başkanlığındaki bir grup tarafından yürütülüyor.

Bilecik’te, Bahçelievler ve Gedikkaya Mağarası kazılarında çıkarılan buluntuların, Bilecik Müzesi’nde sergileneceği bildirildi.

Bölgedeki birinci çiftçinin kalıntıları

Çlışmalara ait Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Serkan Bircan yaptığı açıklamada, Bahçelievler Neolitik Devir Kazısı’nda arkeolojik literatüre “Bilecik adamı” olarak geçen ve bölgede bilinen birinci çiftçinin yanı sıra 11 bireye ilişkin kalıntıların bulunduğunu belirtti.

8 bin 600 yıllık bir flüt bulundu

Serkan Bircan, Batı Anadolu’nun en eski çiftçileri olan Bahçelievler sakinlerinin binlerce yıl evvel günlük hayatlarında kullandıkları eşyaların birinci defa ziyaretçiyle buluşmaya başlayacağı standın en değerli yapıtının ise 8 bin 600 yıllık bir flüt olduğunu vurguladı.

“Günümüzden 9 bin yıl öncesini yansıtıyor”

Bircan açıklamasının devamında,Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Bilecik Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Bilecik Arkeoloji Müzesi başkanlığında, Bilecik Arkeoloji Müzesi Bilecik Pir Edebali Üniversitesinin (BŞEÜ) dayanakları ile sürdürülen çalışmalarda Bahçelievler yerleşmesinde, 2019 ve 2021 yılı hafriyat dönemleri sırasında ele geçen günümüzden 9 bin yıl öncesine ilişkin seramik kaplar, kemik aletler ve yontma taş buluntular ve pişmiş toprak eserler birinci kere Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlıyor. Bahçelievler Kazısı’nda bulunan seramik kapların ve mermer baltaların bölgenin en eskileri olduğu düşünüldüğünde, seramik ve mermer ile ünlenen Bilecik’in binlerce yıldır bu iş kollarında ne kadar uzman oldukları da stant sayesinde yakından anlaşılabilecek. Ayrıyeten bir koyun heykelciği üzerinde bu yapıtı yapan ustanın 8 bin 600 yıllık parmak izi de birinci sefer sergilenecek. dedi.

AA’nın haberine nazaran, çıkarılan arkeolojik yapıtların Bilecik Müzesi’nde sergileneceği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.