Bir yılda 3 binden fazla göçmen denizde hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler verilerine göre, geçtiğimiz sene Avrupa’ya geçmeye çalışan 3 binden fazla göçmen yaşamını yitirdi.

DÜNYA 30.04.2022 09:26

Bir yılda 3 binden fazla göçmen denizde hayatını kaybetti

Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler, geçen yıl Akdeniz ve Atlas Okyanusu’ndan Avrupa’ya geçmeye çalışan 3 binden fazla göçmenin yaşamını yitirdiğini ya da kaybolduğunu duyurdu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Shabia Mantoo, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, uluslararası topluma, “karada ve denizde tehlikeli yolculuklara çıkan mülteci ve sığınmacıların ölümlerini önlemek ve onları korumak için acil destek çağrısı” yaptı.

Geçen yıl Akdeniz’de 1924, Kanarya Adaları’na giden Afrika’nın kuzeybatı rotasında da 1153 göçmenin öldüğü veya kaybolduğu bilgisini paylaşan Mantoo, “İki güzergah için 2020’de bildirilen ölüm sayısı 1544 idi. Endişe verici şekilde, bu yıl başından bu yana 478 kişi daha denizde öldü veya kayboldu” bilgisini paylaştı. Mantoo, denizdeki ölümlerin hıncahınç dolu ve denize açılmaya elverişli olmayan şişme botlarda gerçekleştiğini, botların pek çoğunun alabora olduğunu veya havası sönerek can kaybına yol açtığını aktardı.

BMMYK olarak düzensiz göçmenleri korumak, onlara alternatifler sağlamaya yardımcı olmak ve insan tacirlerinin kurbanları olmalarını engellemek için 163,5 milyon dolar fon sağlanması çağrısı yapan Mantoo, bu fonun 25 ülkede kullanacağını ifade etti.

Afrika’nın kuzeyindeki başta Libya olmak üzere Tunus ve Fas gibi ülkeler, Akdeniz üzerinden yasa dışı yollarla Avrupa’ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için çıkış noktası olarak görülüyor.

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.