‘Bu ülkeyi seven herkese çağrıydı’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da partisinin düzenlendiği Engelli Çalıştayı’na katıldı. Program sonrası soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, önceki günkü Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmaya ilişkin şunları söyledi: “Adalet yok, hukuk yok, demokrasi yok; Anayasa ayaklar altında. Bu ülkede herkes perişan vaziyette ama sarayın sesi bile çıkmıyor. Ülke neredeyse sahipsiz bir konumda. Dolasıyla ben bu ülkeyi seven, bu ülke için çaba harcayan, bayrağımızın özgürce dalgalanmasını isteyen, vatanına bağlı bütün kesimleri yol arkadaşım olarak kabul ettim ve onlara çağrı yaptım. Bizim vatanını satanlarla kavga etmemiz lazım, dedim. Doğru mu, doğru. Ben bunu seslendirmek, söylemek zorundayım. Milyonlarca çocuğun karanlığa mahkûm edildiği bir Türkiye’de, ne konuşayım! Acaba bu çocuklar okula nasıl gidiyorlar, nasıl besleniyorlar, nasıl banyo yapıyorlar? Bunu düşünen var mı? Efendim, elektrikler kesildi, bitti. Tek cümle ama o cümlenin arkasında milyonlar var. Ben onların yaşadığı dramı yaşamak zorundayım, o konuşmayı yapmak için. Ben o dramı yaşadım ve o konuşmayı yapmak benim hakkım. Ben bütün vatandaşlarımın sorunlarına sahip çıkmak zorundayım.

‘Bu iktidar çözemez’

Şunu da söylüyorum; Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu yoktur ama bu iktidar, tek kişilik hükümet, bu sorunu çözemez. Kapasitesi, bilgisi, birikimi yok. Bu sorunun çözülmesinin tek yolu var, demokratik yollarla sandığın gelmesi. O nedenle bütün arkadaşlarıma söyledim, ‘eğer bunu istiyorsanız, yol arkadaşı olmak istiyorsanız buyurun gelin, beraber yürüyeceğiz. Eğer ‘hayır biz mevcut düzenden memnunuz, diyorsanız yolunuz açık olsun, ayrılın bizden’ dedim. Geniş kitlelerin dertlerini Mısır’daki sağır sultan duydu, saraydakinin de duymasını istedim, bunun için yaptım.”

Türkiye’deki hukuk sistemine değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, isim vermeden Gezi Davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan Osman Kavala’ya işaret ederek, “İnanabiliyor musunuz, bir davadan beraat ediyorsunuz; aynı dava tekrar açılıyor, bu sefer müebbette mahkûm ediliyorsunuz. Böyle bir Türkiye’yi siz ister misiniz? Ben istemem. Bunun için de ben yurttaşlarımı uyarmak zorundayım” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Sincan ilçesine bağlı Temelli beldesindeki iftar programına katıldı.  Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu daha sonra kendilerini evlerinde ziyaret eden gençlerle çay içerek sohbet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.