Covid-19’un birinci sefer görüldüğü Çin’in Wuhan kenti yine karantinada

Dünya genelinde tesirini sürdüren korona virüsün birinci sefer görüldüğü Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen 4 asemptomatik olay, yetkilileri harekete geçirdi.

Sıfır vaka siyaseti kapsamında, 4 hadisenin görüldüğü Jiangxia bölgesinde 3 günlük karantina kararı alındı.

Kısıtlamalar başladı

970 binden fazla nüfuslu Jiangxia’de geçici denetim önlemleriolarak isimlendirilen kısıtlamalar dün sabah saatlerinden itibaren uygulamaya başladı.

Barlar, sinemalar ve internet kafeler dahil cümbüş yerleri, küçük klinikler pazar yerleri, ibadethaneler kapatılırken, konserler, konferanslar, büyük toplantılar da yasaklandı.

Evleri terketmemeleri istendi

Otobüslerden metroya kadar tüm toplu taşıma hizmetleri durduruldu ve bölge sakinlerinden zarurî olmadıkça konutlarını terk etmemeleri istendi.

İHA’nın haberine nazaran, Jiangxia’de yüksek riskli mahalleler tespit edildiği ve bu mahallelerde yaşayanların meskenden çıkmasının yasaklandığı aktarıldı. Yapılan açıklamada, insan akışını ve enfeksiyon riskinin azaltılmasının ve mümkün olan en kısa müddette sıfır olay sayısına ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.

İlk olarak 2 olay tespit edilmişti

Jiangxia’de hafta başında tertipli yapılan testler sırasında birinci evvel 2 hadise tespit edildiği, başka 2 olayın ise yakın temaslı olduğu belirtildi.

Wuhan’da birinci kere 22 Ocak 2020’de uygulanan karantina 76 gün yürürlükte kalmıştı. Wuhan, salgın nedeniyle karantina uygulanan birinci kent olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.