Devlet dayanağıyla atıl yerler üretime kazandırılıyor

Atıl durumdaki yahut nadasa bırakılan topraklar ile mevcut durumda işlemeli tarıma uygun olmayan toprakların üretime kazandırılması emeliyle yılbaşından itibaren hayata geçirilen proje kapsamında, bugüne kadar Taht ve Sakızlı köylerinde 2 bin dekar toprakta sürüm yapıldı.

Proje kapsamında sürülen yerlere, devletin vereceği tohum dayanağıyla sonbaharda hububat ekilecek.

Yıl sonuna kadar 3 bin dekar arazinin üretime kazandırılması hedeflenen proje ile uygun üretim metotları kullanılarak 1200 tonluk ziraî hasıla elde edilmesi öngörülüyor.

ÇİFTÇİLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İl Tarım ve Orman Müdürü Selami Ersen, TAKEP ile bu yıl kentte 3 bin dekarlık atıl tarım yerinin üretime kazandırılmasını amaçladıklarını söyledi.

Sürüm yapılan topraklara devletin vereceği tohum dayanağıyla sonbaharda tritikale ekileceğini belirten Ersen, “Daha evvel Taht köyümüzde 1200 dekar alanda çalışma başlatmıştık. Birebir çalışma kapsamında Sakızlı köyü çiftçilerimizin organize ettiği bir çalışmayla da 800 dekar alanda sürüm yapılıyor. TAKEP kapsamında yeniden burada da tritikale ekimi için tohum takviyesi sağlayacağız.” dedi.

Projeyle güçlü yerlerde dahi ekim yapıldığına işaret eden Ersen, şu değerlendirmede bulundu:

“Şu an Sakızlı köyündeki çiftçilerimiz Yaşar Parıldar ve Süleyman Batmaz, yaklaşık 50 yıldır ekilemeyen topraklarının proje kapsamında sürümünü yapıyorlar. Sıkıntı iklim kaidelerinde, kuvvetli yerlerde, traktörle tek taraflı sürüm yaparak üretim yapmaya çalışıyorlar. Bu memleketin üreticisi olan çiftçi kardeşlerimizin özverisini burada görüyoruz. Bu çalışmalardan ötürü çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Biz de Bakanlığımızın TAKEP ve başka projeleriyle bir arada çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

YAKLAŞIK 50 YILDIR SÜRÜLMEMİŞ ARAZİ 

Sakızlı köyünde çiftçilik yapan ve projeden yararlanan Yaşar Parıldar, dedelerinden kalan ve şimdiye kadar sürülmeyen araziyi, proje kapsamında üretime hazırladıklarını söyledi.

Bu tıp projelerin çoğalmasını dilek ettiğini lisana getiren Parıldar, “Siz desteklerseniz, biz de ülkemiz için üretmeye kelam veriyoruz. Şu anda 520 dönümü aşmış bulunmaktayız. Gayemiz 750 dönüm. Toprağımız, yaklaşık 50 yıldır sürülmemiş bir arazi. İçerisinde ağaçlar büyümüş. Kısa müddette 750 dönüme ulaşacağız.” diye konuştu.

Çiftçi Süleyman Batmaz ise atıl toprakları iktisada kazandırmak münasebetiyle da millete yararlı olmak için sürdüklerini tabir ederek, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Bayburt Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.