Ekonomik Uyum Şurası Orta Vadeli Program’ı tamamladı: Refahı yükseltecek program hazır

Ekonomi Uyum Heyeti (EKK) toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapıldı. Global iktisattaki eğilimler ve yurt içindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek periyot beklentilerin ele alındığı toplantıda Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan siyasetlerin üzerinde ayrıntılı halde durulduğu bildirildi.

KÜRESEL GELiŞMELERE YAKIN TAKİP

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantının akabinde yapılan yazılı açıklamada, global iktisattaki eğilimler ve yurt içindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek periyot beklentilerinin ele alındığı belirtildi.

OVP’YE SON HALİ VERİLDİ

Kurul üyelerince 2023-2025 periyodunu kapsayan OVP’deki makroekonomik çerçeveye ve bütçe büyüklüklerine ait değerlendirmelerde bulunulduğu ve OVP’de yer alan siyasetlerin üzerinde ayrıntılı halde durulduğu bilgisine yer verildi. Toplantıda, OVP kapsamında, evvelki yıllarda olduğu üzere mali disiplini temel alan yaklaşımın taviz verilmeden takip edilmesi ve Türkiye iktisadını üretim-istihdam-yatırım-ihracat-cari fazla ekseninde süratli formda büyütme amacı doğrultusunda, teknolojiye dayalı üretim istikametindeki iradenin sürdürülmesi mevzularının gündeme getirildiği belirtildi.

REFAHIN DAHA ADİL PAYLAŞIMINA ÖNCELİK

Yüksek seviyede üretimin sonucunda ortaya çıkacak refahtan, tüm vatandaşların daha adil bir biçimde hisse alabilecekleri siyaset sistemlerine OVP’de yer verilmesi üzerinde durulurken, iklim değişikliğiyle gayret kapsamında, orta vadede yeşil dönüşüme yönelik atılacak siyaset adımlarının öncelendirilmesi konusunun da ele alındığı bildirildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNULACAK

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Toplantıda ayrıyeten, OVP’de yer alan makro projeksiyonlara Sayın Cumhurbaşkanı’mıza arz edilmek üzere son hali verilmiştir. Heyette, OVP’nin kanunda öngörülen takvime uygun halde tamamlanarak uygulamaya alınmasına yönelik planlama yapılmıştır. Bu vesileyle, Orta Vadeli Program ve onunla başlayan bütçe sürecimizin ülkemize iyi olmasını diliyor ve milletimizin bağımsızlığının değerli simgelerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı kutluyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.