Emekli ikramiyesini telefon dolandırıcılarına kaptırdı: ’25 yıllık birikimim 1 saatte gitti’

İETT’de 25 yıl emekçi olarak çalışan Musa Hoş, sıhhat nedeniyle erken emekli olup, mesken yapma hayaliyle memleketi Gümüşhane’nin Köse ilçesine döndü. Güzel’i telefonla arayıp, kendisini banka vazifelisi olarak tanıtan kişi, kredi kartı aidatıyla daha evvel kullandığı kredilerin evrak masraflarını geriye ödeyeceklerini söyledi.

Güzel, telefondaki şahsa kimlik bilgilerini verip, istenilen birtakım numaraları da tuşladı. Bu biçimde kimlik bilgilerini ele geçirip, telefonunu yönlendiren şüpheliler, Güzel’in hesabındaki 300 bin liranın 200 bin lirasını bir bankaya havale edip dolandırdı. Telefonu kapattıktan sonra şüphelenip, hesabının bulunduğu bankayı arayan Hoş, dolandırıldığını anladı. Hesabını kalan paranın çekilmemesi için çabucak bloke ettiren Hoş, emniyete gidip şikayetçi oldu.

“25 YILLIK BİRİKİMİM GİTTİ”

Yaşadıklarını anlatan Hoş, “Bir bayan, bankanın genel müdürlüğünden beni aradığını söyledi. Ben de numaranın sonu banka numarası olduğu için inandım. Bana, daha evvel kredi aldığımı söyledi ve ben de doğruladım. Kimlik bilgilerimi verdim. Artık ‘biz sizin kartınızdaki puanları size iade edeceğiz, gelen bildirisi onaylayın’ dedi. Ben de onayladım. Onay sonrası bana ‘yarına kadar internet bankacılığına girme’ deyince, ‘eyvah dolandırıldım’ dedim. Tüm hayallerim suya düştü. Çok mağdurum. 25 yıllık birikimim 1 saatte gitti” dedi.

“‘BİLMEYEREK DÜŞTÜM BU TUZAĞA”

Bankasına sitem edip herkesin dikkatli olması gerektiğini söyleyen Hoş, “Hesabımdan 1 saat boyunca süreç yapılırken neden ben banka tarafından uyarılmadım? 200 bin liram gitti. Bu parayla mesken yapacaktım. Banka sonraki gün beni arayarak ‘Musa Beyefendi bu harcamayı siz mi yaptınız?’ diye soruyor. Bilmeyerek düştüm bu tuzağa. Bari diğerleri düşmesin” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.