ENAG kurucusu Ulusoy’a disiplin soruşturması: Uzun müddettir baskı altındayız

Açıkladığı enflasyon raporları ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) datalarına alternatif olan, Enflasyon Araştırma Kümesi’nin (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy’a, çalıştığı Yeditepe Üniversitesi tarafından disiplin soruşturması açıldı. Daha evvel TÜİK’in yargı yoluyla ENAG’ı susturmaya çalıştığını lakin başarılı olamadığını söyleyen Ulusoy, artık de üniversite üzerinden harekete geçildiğini belirtti.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’e konuşan Ulusoy, uzun müddettir baskı altında olduklarını, ne olursa olsun geri adım atmayacaklarını ve halkın gerçek bilgilere ulaşması için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Yayınlanan bir röportajın mazeret edilerek üniversite idaresinden müsaade alınmadığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını söz eden Ulusoy, 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’na nazaran soruşturmayı rektörlüğün açması gerektiğini, fakat hukuk fakültesi üzerinden bunun yapıldığını kaydetti.

‘MAHKEME ÜZERE SAVUNMA İSTİYORLAR’

Disiplin soruşturmasının barkodlu olması ve YÖK sistemine girmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Ulusoy, üniversite idaresinin kapıyı dolanarak hareket ettiğini söyledi. “Her tarafıyla mesnetsiz bir soruşturma” diyerek reaksiyon gösteren Ulusoy, şöyle konuştu: “Hukuk fakültesi dekanı üzerinden süreci yürütüyorlar. Üç hocayı koymuşlar karşıma, mahkemeye çıkarılmış hatalı üzere savunma yapmamı istiyorlar.”

‘ZORLA CÜRÜM UYDURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Yeditepe Üniversitesi tarafından açılan soruşturmada kesin karar veren sözler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Ulusoy, kendisine gönderilen soruşturma kağıdında kullanılan lisanın, Meclis’te hazırlık etabında olan ve ağır sansür uygulamaları içeren toplumsal medya yasasının lisanına emsal olduğunu belirtti. Soruşturmada “yanlış ve aldatıcı bilgi vermek, gerçeğe alışılmamış algı oluşturmak” üzere kararlar olduğunu söz eden Ulusoy, suçlamaların tamamının temelsiz olduğunu, zorla hata uydurulmaya çalışıldığını kaydetti.

ENAG’a nazaran, enflasyon mayıs ayında aylık bazda yüzde 5,46 arttı, son 12 aylık artışı ise yüzde 160,76 olarak gerçekleşti. TÜİK’e nazaran ise enflasyon mayısta yüzde 2,98 arttı, yıllık bazda ise yüzde 73,50 oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.