Fransa’da 100 eserde fiyat donduracak

Fransız perakendeci Carrefour’den yapılan açıklamada, Fransa’da halkın başta güç ve besin fiyatlarıyla yükselen enflasyonla çaba etmesine yardımcı olmak için besin, sıhhat ve giysi eserleri dahil olmak üzere 100 eserin fiyatlarını 30 Kasım’a kadar dondurulacağı belirtildi.

Carrefour’ın fiyatları dondurma kararı başka Fransız şirketlerinin yüksek enflasyon nedeniyle fiyatlarda düşürme kararı almasından sonra gelmesi dikkati çekti.

Fransız petrol şirketi TotalEnergies, ülkede petrol istasyonlarında 1 Eylül’den yıl sonuna kadar akaryakıt fiyatlarını düşüreceğini duyurmuştu. Fransız konteyner nakliye şirketi CMA CGM de Asya’dan Fransa’ya konteyner nakliye fiyatlarında 750 avro indirim yapacağını açıklamıştı.

Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle fiyatları artan güç ve besin, Fransa’da enflasyonu son 40 yılın en yüksek düzeylerine taşımıştı.

ENFLASYON YÜZDE 6’YI AŞTI

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (INSEE), datalarına nazaran, haziranda yüzde 5,8 olan yıllık enflasyon, temmuzda yüzde 6,1’e yükseldi.

Fransız market zinciri Leclerc de mayıs ayında en çok satın alınan 120 eserin fiyatlarını geçen ay sonuna kadar dondurmuştu.

Carrefour’un kelam konusu kararı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti yükselen fiyatları durdurmak için iş dünyasına daha fazlasını yapması tarafında baskısının akabinde geldi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.