‘Garanti isteriz’: Dendias Türkiye’ye F-16 satışına itiraz etti

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le birlikte ABD ziyaretinin dönüşünde ülkesinde açıklamalarda bulunan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin olası F-16 satın alımıyla ilgili haddini aşan ifadeler kullandı. Dendias, Türkiye’nin bazı silah sistemlerini almak için bunları Yunanistan’a karşı kullanmayacağı konusunda güvenceler vermesi gerektiğini savundu.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (solda), hafta arası ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmüştü.

‘ENGELLEYECEĞİZ’

Ülkesinde yayın yapan Star TV televizyonuna açıklamalarda bulunan Dendias, ABD temasları için “Çok sevinçliyim. Ziyaret başarılı“ geçti değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin F-16 talebiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yunan bakan, “Türkiye bizi savaş (casus belli) ile tehdit ediyor. Türkiye’nin bazı silah sistemlerine sahip olabilmesi için bunları Yunanistan’a karşı kullanmayacağına dair güvenceler sağlanmalıdır. Türk silah sistemlerinin güçlendirilmesini durdurabilmek için elimizdeki tüm imkânları kullanacağız” diye konuştu. Dendias, Miçotakis’in sık sık alkışlarla bölünen ABD Kongresi’ndeki konuşmasının, Kongre’nin olası bir F-16 satışına yönelik bakışını yansıttığını ileri sürdü.

HARİTA DAĞITTILAR

Dendias, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ziyareti sırasında ABD Başkanı Joe Biden’a verdiği Türkiye’nin “Mavi Vatan” haritasının, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi dahil bazı Kongre üyelerine dağıtıldığını söyledi. Dendias kendisinin de salı günü görüştüğü ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’a da Mavi Vatan haritası ile Türk savaş uçaklarının Ege’deki uçuşlarına ilişkin haritaları sunduğunu söyledi.

Dendias, ABD’den beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soruya ise “ABD’den ne Türkiye’nin düşmanına dönüşmesini ne de Türkiye’yi NATO’dan kovmasını bekliyoruz. Beklentimiz, uluslararası hukuk ve deniz hukuku konularında açık tavır alarak muhtemel bir olayın yaşanmasını önlemeleri” diye yanıt verdi. 

TÜRKİYE’DEN ‘PONTUS’

yalanlarına kınama Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan yönetiminin “Pontus” iddialarının yıldönümü bahanesiyle yaptıkları açıklamaları kınadı. Dışişleri açıklamasında “Yunan makamlarının tarihi akıldışı şekilde çarpıtma çabalarını sürdürdüğünü görmek üzücüdür” denildi. Yunan parlamentosu 1994’te 19 Mayıs’ı “Pontus soykırımını anma günü” ilan etmişti. Atina yönetimi, sözde soykırımın 103’üncü yılı dolayısıyla dün çeşitli açıklamalar yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.