Global piyasalar Fed haftasına negatif başladı

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik bilgiler, ekonomilerde sakinlik emarelerinin belirginleşmeye başladığını gösterirken, kelam konusu bilgi akışı sonrası Fed’in temmuz sonrasında izleyeceği para siyaseti adımlarına ait belirsizlikler fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bu hafta yüzde 80 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceği varsayım edilirken, eylül toplantısında bankanın yüzde 51 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 40 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Bu hafta ABD’de bilgi gündeminin hayli ağır olması dikkati çekerken, Fed’in çarşamba günü açıklanacak faiz kararı sonrasında piyasalarda data odaklı bir seyrin öne çıkması bekleniyor.

Öte yandan, devam eden bilanço devrinde şirketlerin karlılıkları ve gelecek periyoda ait beklentilerinin de piyasalarda pay ve bölüm bazlı ayrışmaları artırabileceği kestirim ediliyor.

ŞİRKETLER BİLANÇOLARINI AÇIKLAYACAK

Bu hafta açıklanacak şirket bilançoları ortasında, Microsoft, Alphabet, Apple, Amazon, Meta, Intel, Ford ve Boeing üzere dev şirketler öne çıkıyor.

ABD iktisadının sakinleşeceği ve Fed’in şahin siyasetlerinde daha toleranslı olacağına yönelik öngörüler tahvil piyasalarında alımları desteklerken, kimi varlıklarda aykırıya dönen getiri eğrisinin belirginleşmeye devam etmesi de resesyon endişelerini besliyor.

Buna nazaran, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 2 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 22 yıldan bu yana birinci kere 21 baz puana çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu ortasındaki fark ise Mart 2020’den bu yana birinci kere 41 baz puana indi.

Söz konusu iki varlık ortasındaki getiri farkı resesyon indikatörü olarak Fed tarafından hayli yakından takip ediliyor.

Geçen hafta 106.5’e gerileyen dolar endeksi yeni haftaya sonlu da olsa yükselerek 106.6’dan başlarken, altının ons fiyatı yüzde 0.1 azalışla 1.726 dolar, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1.7 düşüşle 97.7 dolardan süreç görüyor.

Söz konusu gelişmelerle cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0.93, Nasdaq endeksi yüzde 1.87 ve Dow Jones endeksi yüzde 0.43 bedel kaybetti. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya da düşüşle başladı.

ECB FAİZ ARTIŞINA GİTTİ

Avrupa’da geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yıl ortadan sonra birinci sefer faiz artırırken, üç ana siyaset faizini 50 baz puan yükseltti.

Bölgede açıklanan makroekonomik dataların sakinliğe işaret etmesi, devam eden güç arz külfetleri ve rekor düzeydeki enflasyon fiyatlamaları zorlaştırıyor. Avrupa ülkelerinin farklı borçluluk seviyeleri nedeniyle borçlanma faizlerindeki yükselişe karşı birtakım ülkelerin daha hassas olması ECB’nin siyaset alanını daraltırken, bankayı bu farklılıkların bölgede geniş çaplı bir risk yaratmaması için yeni bir siyaset aracı tanıtmaya zorladı.

Hafta sonu açıklamalarda bulunan ECB üyesi Robert Holzmann, bankanın enflasyonun yükselmeye devam etmesi halinde hafif bir resesyonu kabul edebileceğini kaydederken, siyaset adımlarının büsbütün ekonomik gelişmelere bağlı olduğunu tabir etti.

14 Temmuz’da 0.9952 ile son 20 yılın en düşük düzeyini görmesinin akabinde, geçen hafta yüzde 1.2 paha kazanan Euro/dolar paritesi, yeni haftanın açılışında yatay seyirle 1.0200’dan alıcı buluyor.

Cuma günü, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0.05, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0.08, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0.25 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0.07 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya düşüşle başladı.

Asya’da hisse piyasaları haftaya satış yüklü bir seyirle başlarken, kelam konusu seyirde dünya genelinde artan resesyon telaşları ve ABD borsalarında kote Çinli teknoloji devlerine ait mümkün yaptırım haberleri tesirli oluyor.

COVİD-19 TASALARI DEVAM EDİYOR

Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını da ekonomik aktiviteye ait endişeleri canlı tutuyor. Teknoloji şirketlerindeki negatif seyir Çin hisse piyasalarındaki düşüşe öncülük ederken, Çin hükümetinin inşaat bölümünde problemli firmalar için yeni bir fon kurulduğunu açıklaması sonrası olumlu seyreden gayrimenkul bölümü payları satış baskısını sonlu da olsa törpülüyor.

Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.7, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0.8 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 1 bedel kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0.57 yükseldi.

Yurt içinde, bu hafta gözler açıklanmaya başlayacak şirket bilançolarına çevrilirken, şirket ve pay bazlı hareketliliğin artması bekleniyor.

Cuma günü alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.21 artışla 2.516.56 puandan tamamladı.

Dolar/TL cuma günü milletlerarası piyasada yüzde 0.15 artışla 17.7407’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17.7880 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde temmuz ayı kapasite kullanım oranı ve gerçek kesim inanç endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Ifo endeksleri ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ile Dallas Fed imalat sanayi endeksi datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 puanın direnç, 2.480 düzeyinin dayanak pozisyonunda olduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı kapasite kullanım oranı, gerçek kesim itimat endeksi

11.00 Almanya, temmuz ayı Ifo endeksleri

15.30 ABD, haziran ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi

17.30 ABD, temmuz ayı Dallas Fed imalat sanayi endeksi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.