Gözyaşlarınızı Tutmayın! İşte Ağlamanın Sıhhate 7 Yararı

Hepimiz vakit zaman bazen ağlarız. Bir kişi başkasından daha fazla, fakat sayılar palavra söylemez. Tilburg Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, erkeklerin dört haftada ortalama 1 sefer, bayanların ise dört haftada ortalama 2,7 kere ağladığını gösteriyor. Bu hiç de berbat bir şey değil! Aşağıda ağlamanın yararlarına bir göz atın.

1. AĞLAMAK SİZİ SAKİNLEŞTİRİR

2014 yılında yapılan araştırmalar, ağlamanın rahatlatıcı bir tesiri olduğunu gösteriyor. Araştırmada ağlamanın parasempatik hudut sistemini harekete geçirdiği ve bu da insanların rahatlamasına yardımcı olduğu açıklandı.2. SİZE DAHA FAZLA TAKVİYE VERİR

Bazen beşerler bir şeyin seni ne kadar rahatsız ettiğini anlamazlar lakin ağladığında apansızın daha güzel anlarlar. 2016 yılında yapılan araştırmalar, ağlamanın kelamda bağlanma davranışı olduğunu göstermektedir. Bu, ağlamanın insanların sizi rahatlatmak ve sizi desteklemek istemesine neden olduğu manasına gelir.

3. ACIYI HAKİKATEN HAFİFLETİR

Bir şey sizi üzdüğü için ağladığınızda, ağrı ekseriyetle hayli serttir, lakin ağladıktan sonra rahatlamış hissedersiniz. Bu tanıdık geliyor mu? Bu o kadar tuhaf değil. Araştırmacılar, ağladığınızda bedeninizin oksitosin ve endorfin ürettiğini keşfetti. Bu bileşenler insanları âlâ hissettirir ve bu yüzden keskin acıyı biraz daha az ağır yaşarsınız.4. SİZE DAHA ÂLÂ BİR RUH HALİ VERİR

Vücudunuz, üstte açıklandığı üzere, ağladığınızda oksitosin ve endorfin üretir. Bu yüzden ağlamak, ağladıktan sonra kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlar ve sizi daha yeterli bir ruh haline sokar.

5. DAHA AZ GERİLİME NEDEN OLDUĞU SÖYLENİR

Daha yapılacak çok araştırma var lakin araştırmacılar ağlamanın gerilimi azaltabileceğine inanıyor. Ağladığınızda, gözyaşlarınız makul bir konsantrasyonda gerilim hormonu içerir. Bu gerilim hormonları, ağladığınızda bedeninizi terk eder ve araştırmacılar, ağladıktan sonra daha az gerilim yaşadığınıza dair bir teori geliştirdiler. Araştırmacılar, yeniden de yapılacak çok fazla araştırma olduğunu belirtiyorlar.6. BAKTERİLERDEN KORUR

Gözyaşları, gözlerinizin pak kalmasına yardımcı olan lizozim ismi verilen bir şey içerir. 2011 yılında yapılan araştırmalar, lizozimin muhakkak bakteri tiplerine yakalanma riskini bile azalttığını gösteriyor.

7. GÖRÜŞÜNÜZÜ İYİLEŞTİREBİLİR

Çoğu insan gözyaşlarını, ağladığınızda yanaklarınıza dökülen damlalar olarak bilir, lakin ‘bazal gözyaşı’ denen bir şey de vardır. Bu, göz kırptığınızda üretilen sıvıdır. Gözlerinizi nemli meblağ ve net görmenizi sağlar. Bazen gözleriniz biraz kuru olabilir, bu da biraz daha az görmenizi sağlar. Ağladığında bir mühlet gözlerinin nemli olacağını bilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.