Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde Abdülhamid paniği: ‘Türkiye 6’ıncı bölgeye girecek’ korkusu

Türkiye’nin yeni sondaj gemisi Abdulhamid, hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak.

Ülkemizin dördüncü sondaj gemisi olarak denizlerdeki yerini alan Abdulhamid, Mersin’in Taşucu Limanı’nda misyon buyruğu bekliyor.

RUM KISMI PANİKTE

Ekipmanlar gemiye yerleştirilirken, Güney Kıbrıs Rum kesitine telaşlı bir hava hakim olmaya başladı.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) başkanı Nikos Anastasiadis’in, Ulusal Güvenlik Konseyi’ni inanılmaz toplantıya çağırdığı ortaya çıktı.

“TÜRKİYE 6’INCI BÖLGEYE GİRECEK” ENDİŞESİ

Doğu Akdeniz’de 6’ncı ve 11’inci alanlarda Fransız Total ve İtalyan Eni şirketleri eşit yüzdelere sahip. 6’ncı bölgenin bir kısmı, Türk kıta sahanlığı içinde kalıyor.

Brüksel’de tüm eforlarına karşın, Avrupa Birliği’nin Ankara’ya yönelik yaptırım uygulamasını sağlayamayan Anastasiadis’in, kelam konusu toplantıda yetkililerle, Türkiye’nin 6’ncı alana gireceğine ait öngörüsünü paylaştığı belirtildi.

TEK TARAFLI RUHSAT ALANI İLAN ETTİLER

Öte yandan GKRY, tek taraflı ilan ettiği 6 numaralı ruhsat alanında doğalgaz arama çalışmalarına başladı.

Doğu Akdeniz ve Ada’daki gerginliği tırmandırmaya çalışan GKRY’ye reaksiyon gösteren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden yapılan açıklamada, Rum kesitinin kelamda Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB)e başlayan sondaj çalışmaları kınandı.

ABDÜLHAMİD GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid, hem teknik donanımı hem de fiziki özellikleriyle Mavi Vatan’daki filonun en güçlüsü olarak vazife yapacak.

Yedinci kuşak olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

Çift kule ile faal pozisyonlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda aktif araştırma yürütülmesinde kıymetli rol oynayacak.

RUM TARAFININ TEK TARAFLI ADIMLARI

Doğu Akdeniz’de ve bilhassa Kıbrıs etrafında yürütülen petrol ve doğal gaz aramalarıyla belli bölgelerdeki kaynak keşifleri, Akdeniz’e komşu ülkelerin güç arz güvenliğini yakından ilgilendiriyor.

GKRY, Türkiye’nin itirazlarına karşın Ada’nın tek otoritesi üzere davranarak Doğu Akdeniz’de 13 parselden oluşan kelamda MEB ilan etti.

Rum kısmı, bu kelamda MEB alanları için Eni, Total, Amerikan ExxonMobil üzere milletlerarası güç firmalarına hidrokarbon arama ve çıkarma ruhsatları verdi. Bu da Türkiye ve KKTC ile olan gerginliği artırdı.

RUM İDARESİNİN YAPTIĞI ANLAŞMALAR

Rumların bu çerçevede Türkiye ve KKTC tarafından tanınmayan üç muahedesi bulunuyor. Mısır ile 2003’te deniz yetki alanı sonlandırmasına imza atan GKRY, 2007’de Lübnan ile 2010’da ise İsrail ile mutabakat yaptı.

GKRY tarafından ilan edilen kelamda MEB parsellerinden, Kıbrıs’ın güneybatı açıklarındaki 1, 4, 5, 6, 7 numaralı parsellerin Türk kıta sahanlığı ile 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı parsellerin de KKTC’nin hak argüman ettiği alanlarla çakıştığı görülüyor. GKRY, bu alanlarda Türkiye ve KKTC’ye ilişkin hak ve menfaatleri ihlal ediyor.

Bölgede sadece kelamda 10. ve 11. parsellerde çakışma meydana gelmiyor. Rum kısmının ilan ettiği kelamda 6. parseldeki sondaj alanının bir kısmının Türkiye’nin kıta sahanlığının bulunduğu alana girmesine rağmen, İtalyan ENI ve Fransız Total’in görevlendirdiği sondaj gemisi çakışan alanın dışında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.