Hamilelikte nasıl fazla kilo alınmaz? İşte 6 pratik ipucu…

Hamilelik sırasında, farkında bile olmadan kilo almak kolaydır. Durum denetim edilemez hale gelmeden evvel tedbirler almak gerekir. Bu hassas vakit diliminde sağlıklı bir ömür üslubu sürdürmek çok değerlidir.

Aşırı kilo alımı yalnızca estetik bir sorun olmayıp, doğumun zamanlaması ve bebek sıhhati açısından da çok değerlidir. Fazla kilo alımı gestasyonel diyabet, plasenta dekolmanı yahut göbek kordonu sarkması üzere güzel olmayan sonuçlara neden olur.

Bununla birlikte, istikrarsız ve yetersiz beslenme, erken doğumlara, düşük kilolu yahut gelişmemiş bebeklere yol açabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında sağlıklı beslenme çok değerlidir.

Hamilelikte kilo denetimi için 6 ipucu

Hamilelik sırasında çok kilo almamak anne ve bebek sıhhati için çok değerlidir. Pekala, bu nasıl yapılabilir? İşte 6 ipucu…

1. İki kişilik düşünün ancak iki kişilik yemeyin

Her şeyden evvel, “iki kişilik yemek” efsanesini ortadan kaldırmak değerlidir zira muhakkak iki kişilik yemek çok fazla olur. Doğmamış çocuğun sıhhati için eklenmesi gereken kalori muhtaçlığı aslında ikinci trimester için günde 350 kcal ve üçüncü trimester için günde 460 kcal’dir. Genel olarak, anne adayı güç gereksinimine nazaran kalori alımını artırmak zorunda kalacaktır. Öte yandan, hamilelikte kilo, hamilelik öncesi kiloya bağlıdır, bu nedenle gebe bayanlar için ülkü kilo alımını genel olarak 9 ayda 11 ila 16 kg ortasındadır.

2. Tüm besinleri almak için hakikat yiyecekleri tercih edin

Kilo alımının eşit dağılmasını sağlamak için yediklerinize dikkat etmeniz değerlidir. Sağlıklı ve istikrarlı beslenme tavsiyesi aslında bir bayan bebek beklerken de geçerliliğini yitirmez. Diyet çeşitlendirilmeye devam edilmeli, günde 4-5 öğün yenilmeli ve besin açısından varlıklı yiyecekler tercih edilmelidir.

Biyolojik bedeli yüksek proteinler (et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri) çok değerlidir. Tam tahıllar ve baklagiller kesinlikle sistemli olarak tüketilmelidir. Kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Beyin ve vücut için her vakit ana güç kaynağı karbonhidratlardır. Lakin kolay şekerlerden kaçınılmalıdır.

Omega 3 içeren somon üzere balıklar ve ceviz ve keten tohumu kesinlikle tüketilmelidir. Biyolojik olarak kullanılabilir demir (yumurta, et, balık) üzere beden tarafından yüksek oranda emilen mineraller tercih edilmelidir. Kalsiyum ve fosfor (süt ürünleri) alımı çok değerlidir.

Krampları ve yorgunluğu azaltmak da dahil olmak üzere yararları (meyve ve sebzeler) için potasyum ve magnezyum, sağlıklı cilt ve saçı korumak için iyot (deniz balıkları), çinko ve selenyum (kuru yemişler ve kabuklu deniz ürünleri) tüketilmelidir.

Hamilelikte kilo almamak için gerçek beslenme, tuzun sonlandırılmasını gerektirir (iyotlu tuz tercih edilmelidir). Muhtemel kalp ve damar hastalıklarının ve hipertansiyonun önlenmesi için tuzun sonlandırılması koşuldur. Hamilelik sırasında çok daha yavaş sindirilen kafein ve fetüs tarafından metabolize edilemeyen alkol tüketimi bırakılmalıdır. Bol su içmek kaidedir.

3. Folik asidi unutmayın

Hamile bayanlar için temel besinler ortasında kıymetli bir yer tutan B9 vitamininin bir formu olan folik asidi nizamlı olarak ve günde yaklaşık 4-5 mg olan gerçek dozda alınması çok değerlidir. Çok sayıda çalışma, komplikasyon riskini yüzde 70 oranında azaltacak olan folik asidin hem gebelik devrinden evvel hem de gebelik devrinde kıymetli olduğunu göstermiştir. Bebeğin plasenta ve hudut sistemlerinin gelişimine katkıda bulunur, merkezi hudut sistemi işlev bozukluğunu, kalp krizi, diyabet ve kanser riskini önler, kalp hastalığı riskini azaltır.

Kepekli tahıllar, kuşkonmaz, birçok narenciye ve bakliyat, brokoli, ıspanak üzere besinlerde ve muz, kavun üzere meyvelerde bulunduğundan olağan beslenme yoluyla alınabilir.

4. Kendinizi şımartın

Aşerme, tıpkı kilo vermek için olağan bir diyette kimi anlarda kaçamak yapıldığı üzere, hamilelikte de çok fazla kilo alımını etkilemez. Aşermeler, belli yiyeceklere duyulan istek tarafından belirlenir ve hormonal değişiklikler (ilk etapta progesteronlar, östrojen ve beta hCG) tarafından tetiklenir.

Aşerme durumunda seçim makul ve abartmadan yapılmalıdır, zira aşermeler neredeyse hiçbir vakit sağlıklı yemekleri değil, daha lezzetli ve kalorili yiyecekleri gaye alır. Hamilelikte kilo almamanın sırrı, kendinizi yoksun bırakmakta değil, bu istekleri ne vakit âlâ seçimlere yönlendirmeyi öğrenmekte batındır.

Hamilelik bir gerilim devridir, fizyolojik değişikliklerden korkulur, bebek için her vakit bir kaygı vardır. Çikolata üzere yiyecekler ruh halini olumlu istikamette etkileyen hormon içerdiğinden, ruh halini güzelleştirmeye ve telaşları sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu dilekleri yerine getirirken suçluluk duymanız gerekmez, daha sonra daha sağlıklı bir yemekle telafi edebilirsiniz.

5. Günlük fizikî aktivite uygulayın

Hamilelikte kilo almamak için her gün kesinlikle fizikî aktivite yapılmalıdır. Fizikî aktivite, alınan kalorilerin bir kısmını yakmak için bedelli bir yardımcıdır. Tıpkı vakitte daha uygun uyumak, ruh halini uygunlaştırmak ve komplikasyon riskini azaltmak için harikadır.

Hamilelikte fazla kilo almamak için yüzme, yürüme, koşma, yoga ve pilates üzere bağışıklık sistemini güçlendirmek için de harika olan aktiviteler yapılabilir. Spor yapmak vücut ve ruh hali üzerindeki olumlu tesirlerinin yanı sıra karnınızdaki bebeğe daha yakın hissetmenizi de sağlayacaktır.

6. Gerçek ölçüde uyuyun

Hamilelikte uykusuzluk, birçok gebe bayanı etkileyen bir rahatsızlıktır ve kilo almaya neden olabilir. Bilhassa gebeliğin son aylarında uykuya dalmanın yahut yatakta hakikat durumu bulmanın zorlaşabileceği doğrudur.

Uyumak için birtakım faydalı rahatlama teknikleri ile başlamak, sıcak bir bitki çayı ile sakinleşmek ve bebek için en uygun ve inançlı durumu seçmek gerekir. Önerilen konum, kanın ve besinlerin fetüse akmasına yardımcı olan sol tarafa yatmaktır. Elhasıl güzel bir uyku, hamilelikte kilo denetimine yardımcı olduğu üzere yorgunluk ve bitkinlik hissini de gidermeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.