Hesapları bloke edilmişti: Atatürk’ün kurumu bu türlü çökertildi

Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sloganı ile 1925 yılında kurduğu, dünyanın birinci bayan savaş pilotu Sabiha Gökçen’i yetiştiren Türk Hava Kurumu, AKP iktidarı devrinde göz nazaran göre iflasın eşiğine geldi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine nazaran, son olarak da SGK, prim alacaklarını tahsil edemediği için THK ve THK Üniversitesi’ne haciz ve hesaplarına bloke koydurdu. Özel şirketlerin milyarlarca liralık vergi ve SGK borçları silinirken, Atatürk’ün talimatıyla kurulan asırlık kurum maaş ödeyemeyecek hale geldi.

THK bilhassa 2010’dan sonra makûs idareden ötürü büyük ziyan gördü. Evvel dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirildi, akabinde THK Üniversitesi kuruldu. 2013’te kurban derisi toplaması yasaklandı. 2014’te genel lider Osman Yıldırım yolsuzluk argümanıyla tutuklandı. THK’nin son gelir kaynağı olan ihalelere girmesi de engellenince kurum batma noktasına geldi. THK’yi bugünlere getiren süreç şöyle oldu:

ÜNİVERSİTE KURULDU: Kurumun dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirilmesinin akabinde 2011 yılında Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında muhtaçlık duyduğu işçinin yetiştirilmesi için THK Üniversitesi kuruldu. Üniversiteye yapılan yatırım kurumun mali yapısını etkiledi.

DERİ YASAĞI: 2013 yılının eylül ayında Kurban Bayramı’na sayılı günler kala alınan kararla THK’nin kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı. THK, bayramda toplanan deri ve bağırsaklardan elde edilen gelirleri çeşitli kurumlar ortasında bölüştürmekle yükümlüydü. Lakin bu kararla kurban derisi ve bağırsak toplama, herkese açıldı.

BAŞKAN TUTUKLANDI: THK’nin o dönemki genel lideri Osman Yıldırım’ın icraatları kurumun istikrarını bozdu. Yıldırım yolsuzluk teziyle 2014’te tutuklandı. Oluşan idare boşluğu, THK’de ekonomik darboğazı getirdi. Taşınmazlarını satmaya başlayan fakat düzlüğe çıkamayan THK darboğazı aşamadı.

JET UÇAĞI ALDI: THK idaresi, 2013’te iş adamlarına kiralamak üzere 21 milyon dolar borca girerek 2 jet satın aldı. Jetleri kiralayan olmadı, bakımları da yapılmadı. Jetler Avusturya’da rehin alındı. THK 16 uçan balon da aldı. Balonlar, Kapadokya ve Pamukkale’de bir şirkete yok değerine kiralandı. Şirket iflas etti, balonlar elde kaldı.

UÇAK VE HELİKOPTER: THK, Sıhhat Bakanlığı’nın 17 ambulans helikopter ihalesini aldı, Lakin kurumda 13 helikopter vardı ve 4 adet daha alacak para bulunamadı. Helikopterler teslim edilemeyince idare misyondan alınıp, kayyum atandı. THK’nın 2019 yılı prestijiyle 1 milyar 700 milyon lira borcu olduğu belirlendi. THK Başkanlığı’na AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı ile Adnan Varlıklı ve Abdullah Kaya’dan oluşan kayyum hayeti atandı. Aşçı daha sonra istifa etti, başkanlığa Abdullah Kaya getirildi. THK, elinde yangın söndürme uçakları varken deposu yetersiz gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ihalelerine de alınmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.