Hindistan’da askeri ıslahat protestosu: 1 meyyit, 13 yaralı

Hindistan’da “Agnipath” olarak isimlendirilen askeri ıslahata karşı gerçekleştirilen protestolar şiddetini arttırıyor. Telengana eyaletine bağlı Secunderabad kentindeki protestolarda polis ve protestocular ortasında çatışma çıktı. Tansiyonun yükseldiği kentte 1 protestocunun hayatını kaybettiği, 13 kişinin de yaralandığı açıklandı. Polisin kalabalığa ateş açtığı belirtilirken, can kaybının polis kurşunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığının şimdi bilinmediği aktarıldı.

Rajasthan, Uttar Pradesh ve Madhya Pradesh de dahil olmak üzere ülkenin farklı noktaları, şiddetli protestolara sahne oluyor. Bihar ve Telangana’da otobüsler ve tren vagonları ateşe verilirken, polis kimi noktalarda çok güç kullanmakla suçlandı.

TEPKİ ÇEKEN ASKERİ REFORM

Agnipath planı, orduya kısa vadeli kontratlı asker alımını içeriyor. Plan çerçevesinde askerler 6 ayı eğitim olmak üzere toplam 4 yıl orduda misyon yapacak. Bu yıl yaklaşık 46 bin kişinin yeni sistemle işe alması planlanırken, askerlerin yalnızca yüzde 25’i misyonuna devam edecek. Orduya girenlerin 4 yılın akabinde ne yapacağının bilinmeyen olması ise telaşa yol açıyor. Plan ayrıyeten ordunun profesyonelliğini zayıflatabileceği ve işsizlik sorunun olduğu ülkede daha fazla işsizliğe yol açabileceği gerekçesiyle reaksiyon çekiyor. Muhalefet kanadı yeni sistemle Hint ordusunun “stajyer ordu” haline getirileceğini savunuyor.
Program çerçevesinde orduya alınacakların yaş aralığı ise 17.5 ile 21 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.