İngiliz Muhafazakar Parti liderliğine aday olan Rishi Sunak kimdir?

Rishi Sunak 12 Mayıs 1980 yılında İngiltere’nin Hampshire kontluğunda dünyaya geldi. Hindistan kökenli bir aileden gelen Sunak’ın babası doktor, annesi ise eczacıdır. Winchester College, Oxford Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2001 ile 2004 yılları ortasında ABD yatırım bankası Goldman Sachs’ta çalıştı. 2009 yılında Akshata Murthy ile evlendi. Çiftin 2 kızları var.

Britanyalı siyasetçi. Şubat 2020’den beri Birleşik Krallık’ın Hazine Şansölyesidir. Muhafazakâr Parti üyesi olan Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2020 tarihleri ortasında Hazine Bakanlığı’nda baş sekreterlik yapmıştır. 2015 genel seçimlerinden beri parlamentoda Richmond (Yorks) milletvekilidir.

MUHAFAZAKAR PARTİ LİDERLİĞİNE ADAYLIĞI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifasının akabinde parti milletvekilleri ortasında yapılan birinci cins oylamada 8 aday ortasından eski Maliye Bakanı Rishi Sunak en fazla oyu aldı, iki aday ise elendi.

Parti liderliği ve başbakanlık koltuğu için dün en az 20 milletvekilinin takviyesini alarak birinci tipe çıkan 8 adaydan 6’sı bugün yapılan oylamada en az 30 milletvekilinin takviyesini alarak ikinci çeşit oylamaya kaldı.

Eski Maliye Bakanı Sunak 88 ile en fazla milletvekilinden oy alan aday olurken Penny Mordaunt 67, Dışişleri Bakanı Liz Truss 50, Kemi Badenoch 40, Tom Tugendhat 37 ve Suella Braverman 32 oy aldı.

Sunak’ın istifasının akabinde yerine atanan Maliye Bakanı Nadhim Zahavi ile eski Sıhhat Bakanlarından Jeremy Hunt ise birinci çeşitte 30 oy barajını geçemeyerek elendi.

Zahavi, yaptığı açıklamada, liderlik yarışındaki rolünün artık sona erdiğini belirterek, tüm adaylara baht diledi.

PARTİNİN YENİ ÖNDERİ 5 EYLÜL’DE BELİRLİ OLACAK

Oylamanın ikinci çeşidi yarın öğle saatlerinde yapılacak. Muhtaçlık duyulması halinde adayların sayısını ikiye düşürmek için 18 Temmuz’da bir oylama daha yapılacak.

Liderlik yarışında son iki adayın en geç 21 Temmuz’a kadar belirlenmesi öngörülüyor.

Ardından ülke çapında yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, ülkenin yeni başbakanını ve partinin yeni önderini sona kalan iki aday ortasından seçecek.

Oylamanın akabinde Johnson sonrası partinin yeni önderi ve Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini 5 Eylül’de açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.