İngiltere’de çevreci göstericilerden Avam Kamarası’nda aksiyon

İngiltere’de iklim krizini ele almak için halk meclisi kurulması talebinde bulunan çevreci protestocular, kendilerini Avam Kamarası Lideri Lindsey Hoyle’ın koltuğuna yapıştırarak hareket yaptı.

“Extinction Rebellion” isimli çevreci kümenin 3 destekçisi, kendilerini Avam Kamarası Lideri’nin koltuğuna yapıştırırken başka 2 protestocu ise “İnsanların karar vermesine müsaade verin” ve “Halk meclisi şimdi” yazılı pankartlar taşıdı.

Ülke basınında yer alan haberlere nazaran, protestocuların, parlamentoya yapılan resmi bir tıpla binaya girdikleri ve daha sonda kümeden ayrıldıkları öğrenildi.

Parlamentonun dışındaki birtakım şovlar ise kendilerini binanın demirlerine zincirledi.

Protestonun çabucak akabinde polis, itfaiye ve ambulans grupları olay yerine geldi.

Polis memurları harekete katılan göstericileri çevreledi ve müzik söyleyen bir kalabalığı da parlamentonun dışına çıkardı.

“Extinction Rebellion” isimli çevreci küme, Twitter’dan yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 destekçisinin iklim krizini ele almak emeliyle halk meclisi talep ederek, parlamentonun içinde şiddet içermeyen aksiyonda bulunduklarını belirtti.

Grup, “Protesto, Westminster’deki yolsuzluğu durdurmak, siyaseti güncellemek ve insanların karar vermesine müsaade vermek için bir halk meclisine gereksinimine işaret ediyor” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.