İsrail de Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonuna karşı olduğunu açıkladı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik mümkün operasyonu gündemdeki yerini korurken, İsrail’in ABD’ye Türkiye’nin operasyondan vazgeçmesi için baskı yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde muhtemel bir operasyonu gündemdeyken, İsrail idaresinden dikkat çeken bir açıklama geldi. İsrail’in, ABD Lideri Joe Biden idaresine, Türkiye’nin Suriye’ye operasyon düzenlememesi için baskı yaptığı ortaya çıktı.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Eyal Hülata’nın ABD’li mevkidaşı Jake Sullivan’a, kuzey Suriye’ye yapılacak yeni bir Türk harekâtının bölgeye ziyan vereceği konusunda uyandığı bildirildi. Durumun uzun vadede bölge için ziyanlı olduğu vurgulanırken, ABD’nin çıkarlarının tersine durumun İran lehine olacağı yorumunu yaptı.

ABD merkezli Axios sitesinin haberine nazaran, İsrail’in Türkiye’ye yönelik halinin Biden idaresine iletildiği fakat İsrail hükümetinin husus hakkında yorum yapmaktan kaçındığı aktarıldı.

ABD’DEN DE BENZERİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

Habere nazaran, İsrail’in bölgedeki Kürt güçlerini İran’a karşı kullanmak istediği de aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, bu hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’ye muhtemel bir operasyonun bölgedeki istikrara ziyan vereceğini söylemişti. Price, ayrıyeten muhtemel bir operasyonun IŞİD’e karşı savaşta ABD güçlerini riske atmaktan telaş ettiğini söyledi. Price, “Suriye’deki gerginliğin tırmanmasına katkı sağlayacak her şeyi kınıyoruz ve mevcut ateşkesin korunması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

23 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kuzey Suriye’deki risklere karşı Türkiye’nin mümkün bir operasyonunu lisana getirmiş, amaçlarının Suriye’nin kuzeyindeki iki kent olan Münbiç ve Tell Rıfat olduğunu açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.