Japonya’da bayram namazı iki kere kılındı

Türkiye’de olduğu üzere dünyanın dört bir yanında yaşayan müslümanlar Kurban Bayramı heyecanı yaşarken vatandaşlar da bayram namazı kılmak için mescitlere gitti.

Japonya’da da erken saatlerde bayram namazını için harekete geçenler, Tokyo Mescidi’ne akın etti.

Tokyo ve etrafında yaşayan birçok farklı milletten müslüman, yoğunluk yaşattı.

Namaz iki defa kılındı

Yoğun iştirak nedeniyle bayram namazı iki kez art arda kılınırken namaz sonrası düzenlenen yardım aktifliğine ilgi büyük oldu.

Hutbeler 4 lisanda okundu

Aynı vakitte namazda hutbeler; Arapça, İngilizce, Türkçe ve Japonca olmak üzere 4 farklı lisanda okundu.

Bayram namazını kılmak ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen Müslümanlar ile bu kıymetli günü karşılamak için Tokyo Mescidi’ne geldiğini belirten Ürdün vatandaşı Ahmed Cedid, “Dünya genelindeki tüm Müslümanlara bayram vesilesiyle barış, refah ve memnunluk diliyorum.” dedi.

“Bayramda ülkemizden uzaktayız”

Japonya’ya yeni taşındığını belirten Gazi Gürler ise, “Bayramda ülkemizden uzaktayız, fakat Tokyo Mescidi bize bu eksikliği yaşattırmıyor. Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlar ve hayırlara vesile olmasını dilerim.” şeklinde konuştu.


Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’ye başsağlığı

İHA’nın haberine nazaran; Japonya’dan tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutladığını söyleyen Tokyo Mescidi İmamı Muhammet Rıfat Çınar da farklı milletlerden ve kültürlerden oluşan cemaat ile Kurban Bayramı namazını niyaz etmekten memnunluk duyduğunu tabir etti.

Çok uluslu bir cemaate sahip olmaları nedeniyle hutbeleri Arapça, İngilizce, Türkçe ve Japonca olmak üzere 4 lisanda okuduklarının altını çizen Çınar, bu vesileyle Kurban Bayramı’nın ehemmiyetini çok sayıda bireye aktardıklarını vurguladı.

Çınar, bu bayram namazında dün silahlı atak sonucu hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yi de unutmadıklarını belirterek başsağlığı dileklerini ilettiklerini kaydetti.

“Tokyo’daki camimiz, Japonya’daki Müslüman cemaatinin bir ortaya geldiği hoş bir mekan”

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Gürgen ise, “Tokyo’daki camimiz hem Japonya’daki vatandaşlarımızın hem de genel olarak Japonya’daki Müslüman cemaatinin bir ortaya geldiği hoş bir mekan” ifadelerini kullandı.

Bayram namazı sonrasında gerçekleştirilen yardım aktifliğine değinen Gürgen, “Yetim çocuklar için yapılan bu ve bunun üzere aktiflikleri Tokyo Mescidi, yılda 2 kere gerçekleştiriyor. Katkısı bulunan cami çalışanlarına ve herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.