Japonya’daki Sakurajima Yanardağı patladı: Alarm düzeyi en yükseğe çıkarıldı

Japonya’nın güneyindeki Kagoşima Körfezi’nde bir yarımada üzerinde yer alan faal Sakurajima Yanardağı’nda patlama meydana geldi.

AA ve Reuters’ın haberine nazaran, patlama sonrası Sakurajima Yanardağı’nın etrafı kül ve duman bulutları ile kaplanırken, fırlayan kaya kesimleri 2,5 kilometre yüksekliğe ulaştı. Yetkililer, volkan kayalarının ve lavların 2 ila 3 kilometre çapındaki etrafa yayılabileceği ihtarında bulundu.

Bölgede alarm düzeyi en yüksek düzey olan 5’e çıkarıldı.

Patlama nedeniyle rastgele bir hasar ya da yaralanma şimdi bildirilmezken, yetkililer büyük bir patlama beklemediklerini belirtti. Etraf sakinlerine daha inançlı yerlere tahliye olmaları daveti yapıldı. Bölgede bulunan 51 kişi tahliye edildi.

Yanardağdan yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Sendai Nükleer Santrali’nde rastgele bir düzensizlik ya da hasar tespit edilmedi.

Sakurajima Yanardağı’nın bulunduğu yarımada evvelden Kagoşima Körfezi içinde başka bir adayken, 1914’te yaşanan büyük yanardağ patlamasının akabinde lavların doğudaki kıyı sınırını doldurmasıyla Osumi Yarımadası ile birleşmişti. Patlama, Japonya tarihindeki en büyük yanardağ patlaması olarak kayıtlara geçmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.