Kıbrıs gazisi: Mermiler leblebi üzere başımızdan aşağı yağıyordu

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Kıbrıs’ta Türklerin Rumlar tarafından uğradığı baskı ve zulmü önlemek ve Ada’da barış ve huzuru tesis etmek gayesiyle gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 48 yıl geçti.

Kıbrıs Barış Harekatı’nda yüzlerce kişi hayatını yitirirken gazi olan 70 yaşındaki Ömer Doğan, o günleri anlattı.

Savaşın ön saflarında yer aldığını lisana getiren Ömer Doğan, savaşın güç bir süreç olduğunu söyleyerek, “Biz savaşı yaşadık, son anına kadar yaşadık. İnşallah böylesi olaylara, savaşlara ülkemiz maruz kalmaz.” dedi.

Farklı bir savaş tatktiği izlendi

O devir düşman askerlerinin yerini belirlemek için uçaklardan paraşütlerle saman çuvalları, insan maketleri atarak farklı bir savaş taktiği izlediklerini belirten Gazi Doğan, savaş sonunda başarılı olduklarını gururla lisana getirdi.


“40 günlük bebeğe küvette tonlarca mermi sıkmışlar”

En uygun savaş taktiği ve tekniğiyle cesurca savaştıklarını, sivillere ziyan vermeden savaş kazandıklarını söz eden Ömer Doğan, “Türk askeri olarak hiçbir vakit kötülük yapmadık ama onlar 40 günlük bebeğe küvette tonlarca mermi sıkmışlar, sonradan gittiğimde de gördüm hala daha kanları duruyor.

Kaçtılar sonradan askerler, yürekleri yoktu, bize karşı direnecek güçleri de yoktu. Biz en âlâ biçimde savaş taktiğini uygulayarak, şu andaki Kuzey Kıbrıs bölgesini Türk yurdu olarak topraklarımıza kattık.

Zaten tarihte Kıbrıs’ın hepsi Türk yurduydu şu anda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti olarak mevcut.” diye konuştu.

Türk askeri dünyaya karşı koyar

Savaşa ait anılarını anlatırken duygulanan Gazi Doğan, “Türk askerinin silahı güçlü olsun, karnı doysun dünyaya karşı koyar, buna hiçbir güç dayanamaz.” ifadelerini kullandı.

“Mermiler leblebi üzere başımızdan aşağı yağıyordu”

Mermilerin yağmur üzere yağdığını tekrar de mermilere karşın korkmayarak savaştıklarını söyleyen Ömer Doğan, “Gemiden kıyıya çıktığımızda mermiler leblebi üzere başımızdan aşağı yağıyordu, şehit olanlar da oldu tekrar de Mehmetçik elinde tüfeğiyle birlikte o mermilere koşarak gidiyordu. Bizdeki yapı ölürsen şehit, kalırsan gazi. Bu zihniyetle her güce karşı koyarız.” dedi.


“70 yaşındayım ben askere alsınlar yeniden giderim”

Kucağında arkadaşının şehit düştüğünü vurgulayan Gazi Ömer Doğan, “Savaş hakikaten güç bir olay, kucağımda ölen arkadaşım da oldu şehit düşen, Allah hiçbir millete savaş yüzü göstermesin, gururluyum onurluyum şunu da söyleyeyim 70 yaşındayım ben askere alsınlar tekrar giderim, hiç çekinmem.” şeklinde konuştu.

“Şarkıyla, türküyle vefata gidenleri görünce insanın duygulanmaması, ağlamaması elde değil”

İHA’nın haberine nazaran; anılarını anlatmaya devam eden Ömer Doğan, bir asker arkadaşının ayağının savaşta koptuğunu, ayağı olmamasına karşın müzikler türküler söyleyerek savaştıklarını belirterek, “Bizim Mehmet’in ayağı kopmuş, atletini çıkarmış dizden bağlamış, bir ucunu da ağacın koluna bağlamış, başının altına da taşı koymuş, ellerini arttan bağlamış müzik, türkü söylüyor.

Şarkıyla, türküyle mevte gidenleri görünce insanın duygulanmaması, ağlamaması elde değil. Yani şunu diyorum, Mehmetçiğin kimse önünde duramaz. Allah ismine savaşıyor, şehitlik, gazilik mertebesi için savaşıyor.” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.