Merkez Bankası Altın Alımında Dünyada İlk Sırada!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) belirli aralıklarla rezervlerine altın eklemeye devam ediyor. Dünya Altın Konseyi’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Baş Analisti Krishan Gopaul, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve kamuya açık kaynaklar aracılığıyla bildirilen küresel merkez bankası altın rezervlerinin Kasım ayında net 44 ton arttığını bildirdi.

Talepteki ivmenin devam ettiğini belirten Gopaul, brüt alımların 60 tona ulaştığını ve satışların 15 tonda kaldığını ifade etti. Analist TCMB’nin Ekim’de 19 ton alım yaparak resmi altın rezervlerini, Hazine ile birlikte 498 tona yükselttiğini bildirdi.

Merkez Bankası’nın Mart-Mayıs arasındaki yoğun net satışlarının bir sonucu olarak yıllık bazda 44 ton ile net satıcı olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. TCMB, Kasım’da 25 ton altın alımı ile ilk sırada yer alırken, 19 tonluk alımla Polonya Merkez Bankası ve 12 tonluk alımla da Çin Halk Bankası takip etti.

Gopaul Hindistan, Çekya, Kırgızistan ve Katar’ın da Ekim’deki büyük alıcılar arasında olduğunu belirtti. Ağustos, Eylül ve Ekim’de yüksek hacimli satışlar olduğunu belirten Gopaul, Özbekistan ve Kırgızistan’ın ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir