Miçotakis’ten ‘telekulak’ açıklaması: Siyasi krize dönüşmesine müsaade vermeyeceğim

Yunanistan’da bir siyasetçi ve bir gazetecinin telefonlarının Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafından dinlenmesinin ortaya çıkması üzerine muhalefet, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in istifasını isterken iktidar ise “istikrarsızlık isteyen iç ve dış güçlerin” ülkeyi maksat aldığını savunuyor. Yunanistan Parlamentosu Genel Kurul’unda, ülkenin üçüncü büyük partisi PASOK’un başkanı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis ile finans gazetecisi Thanasis Koukakis’in telefonlarının Başbakanlığa bağlı EYP tarafından dinlenmesi görüşüldü.

AA’nın aktardığına nazaran Miçotakis, parlamentoya hitabında, ülkenin istihbarat teşkilatını savunarak “Çok değerli iş yapıyor. Açıklanmayan bir sürü başarısı var. Şeffaflık uğruna, EYP’nin bilinmeyen bültenlerini yayınlayacak değiliz. Ülkenin içinde ve dışında istikrarsız, zayıf bir Yunanistan isteyen güçler var. Bir yanılgının siyasi krize dönüşmesine müsaade vermeyeceğim” sözlerini kullandı. Telefon dinleme olayıyla ilgili bilgilendirildiğinde, bunun yanlış olduğunu söylemekten çekinmediğine işaret eden Miçotakis, Andrulakis’in telefonunun, PASOK Lideri seçilmeden evvel 3 ay müddetle neden dinlendiğiyle ilgili soruları cevapsız bıraktı.

ÇİPRAS’TAN MİÇOTAKİS’E: TALİMATI SİZ VERDİNİZ

Ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) başkanı Aleksis Çipras ise Miçotakis’e istifa daveti yaparak “Andrulakis’in telefon görüşmelerinin dinlenmesi talimatını siz verdiniz. Gayeniz, PASOK’taki gelişmeleri evvelden bilmekti” suçlamasında bulundu. Miçotakis’in, tıpkı vakitte yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis ve kendi atadığı EYP Lideri Panagiotis Kontoleon’u “kurban verdiğini” söyleyen Çipras, “Ülkeyi milletlerarası alanda rezil ettiniz. Andrulakis dış güçlerin casusu mı? Ulusal güvenlik için tehlike mi? Bir yanıt vermekle yükümlüsünüz” diye konuştu.

EYP’nin, Andrulakis ile gazeteci Koukakis’in telefonlarını “Predator” isimli casus yazılımla dinlediği ortaya çıkmıştı. EYP Lideri Kontoleon, “bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik” gerekçesiyle Miçotakis’in “sağ kolu” ve yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Dimitriadis ise kelam konusu casus yazılım şirketiyle ticari ilişkileri olduğu tarafındaki savlar üzerine istifa etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.