Minimum fiyat artırımı İbrahim Kahveci’nin o açıklamasını hatırlattı: SGK’yı kurtarmak için mecburlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yapmış olduğu açıklamada, 4 bin 250 lira olan minimum fiyatın yüzde 30’luk orta artırımla 5 bin 500 lira olmasına karar verildiğini duyurdu. Belirlenen yeni minimum fiyat, KARAR Gazetesi iktisat muharriri İbrahim Kahveci’nin, Tv5’te yayınlanan “Ekonomi ve Ötesi” programının 6 ve 13 Mayıs tarihli yayınlarında söylediklerini akıllara getirdi.

‘ARTMAZSA SGK BATACAK’

İbrahim Kahveci, 6 Mayıs tarihli yayında minimum fiyatla ilgili şu tabirleri kullanmıştı:

“Emekliye yüzde 30 artırım cepte. Aylık 45 milyar ödüyorsun, geçen yıl, yıllık 250 milyar ödemişsin. SGK’da bu para yok. 2 ayda 65 milyar demek, yıllık 400 milyara yakın SGK’ya para aktarılması demek, o denli bir para yok. Hasebiyle SGK’nın gelirini artırmak lazım. SGK’nın gelirini artırmak için de minimum fiyatı artırmak lazım. Prim geliri için. O yüzden birincisi; minimum fiyat bu yılın ortasında SGK emekli maaşlarından ötürü artmak zorunda, kesin diyorum. İkincisi; emekli ve memur maaşları aslında enflasyondan ötürü artacak. Bu yılın ortasında taban fiyat mutlaka artacak yoksa SGK kesin batıyor. Bütçeyi büsbütün batıracak.”

‘EN AZ BİN LİRA ARTIRIM YAPMAYA MECBURLAR’

Kahveci, 13 Mayıs tarihli yayında ise şöyle söylemişti:

“Memur, SGK emeklileri ve kamu emekçileri zati cepte. Lakin bunlar haricinde sayın Alım, taban ücretliye en az bin lira artırım yapacak. Haziran sonunda bu yapılacak zira mecburlar. Hazine, SGK açığını karşılayamaz, bu 350-400 milyara denk geliyor. SGK’nın açığını kapatmak için en az bin lira tahminen bin 500 lira artırım yapacaklar zira patronlar, o artırım üzerinden SGK’ya prim ödeyecekler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.