Muğla’da yanan ormanlar yeşillendi

DHA

Turizm merkezi Muğla’nın Milas ilçesi Meşelik Mahallesi’ndeki ormanda 29 Temmuz 2021 tarihinde yangın çıktı.

Alevler, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek, Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’ne sıçradı.

Burada, alevler nedeniyle deniz kıyısındaki 2 otelin kara yolu bağlantısı kesildi.

Otellerde mahsur kalan yaklaşık 2 bin 200 müşteriyle 2 bin personel, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile tur ve balıkçı teknelerinin çalışmasıyla tahliye edildi.

Güvercinlik Koyu’nda, yanındaki ormanda, alevler deniz seviyesindeki ağaçlara kadar indi. Bunun üzerine bölgeye yangın söndürme gemisi gönderildi.

80 hektar kül oldu

Havadan ve karadan yürütülen söndürme çalışmalarının yanı sıra denizden de alevlere müdahale edildi. Karadan yapılan çalışmalarla alevler kontrol altına alındı. 80 hektar alan zarar gördü.

235 bin fidan dikildi

Yangınların ardından Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’nde 11 Kasım 2021’de Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında fidan dikim töreni yapıldı. Bodrum’da 125 bin fidan dikilirken, Muğla genelinde ise toplam 235 bin fidan toprakla buluşturuldu.

21 ay sonra yeşillendi

Yangının ardından 21 ay sonra bölge yeniden yeşillenmeye başladı. Açan gelincikler ise fotoğraf tutkunları için doğal fon oluşturdu. Bölgenin son hali drone ile görüntülendi.

2021 yılında çıkan yangınlarda Muğla genelinde toplam 52 bin hektar alan zarar gördü. Yangınların ardından Muğla’da toplam 5 milyon fidan dikildi, 215 kilo tohumlama yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir