NASA görevlerini üstlenen Boing 747SP SOFIA, emekliye ayrıldı

NASA, yaklaşık 10 yıldır Boing 747SP modelini uzay görevleri için kullanıyordu. Bugün, SOFIA adı verilen Boing 747SP modelinin görevini tamamladığı açıklandı.

1974 yılında üretilen Boing 747SP, Boeing 747 jet uçağının değiştirilmiş versiyonu olarak biliniyor. Özel performans anlamına gelen SP, dört motora sahip. NASA için özelleştirilen Boing 747SP modelinde büyük bir teleskop kapağı bulunuyor. Bilim insanları, uçakta yer alan teleskop sayesinde birçok keşfe imza attı.

Astronotların yeni yol arkadaşı: Robotik kol ilk kez çalıştırıldı!

Boing 747SP SOFIA, artık NASA görevlerinde kullanılmayacak

NASA, James Webb Uzay Teleskobu dahil olmak üzere birçok görevinde Boing 747 SP SOFIA’yı kullandı. Operasyonların sona erdiği 28 Nisan’da duyuruldu.

Boing 747SP SOFIA, artık NASA görevlerinde kullanılmayacak

SOFIA, NASA ve Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt’taki (DLR) Alman Uzay Ajansı ortaklığı ile üretildi. 1996 yılında başlayan geliştirme, 2010 yılında sona erdi. NASA, 2014 yılında ise SOFIA ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Beş yıllık ana görevi 2019’da tamamlandıktan sonra üç yıllık görev uzatması istenmişti. Konu hakkında açıklama yapan NASA, “Astronomik araştırmaların mevcut durumunu gözden geçirmesinin bir parçası olarak, SOFIA’yı değerlendirdik.” ifadelerine yer verdi.

Bilim insanları, 2020 yılında SOFIA ile yaptığı çalışmalar neticesinde Ay’ın güneşli yüzeyindeki suyu keşfettiklerini açıkladı. Yetkililer, uçan gözlemevini emekliye ayırmadan önce Yeni Zelanda dahil olmak üzere son kez SOFIA ile gezileceğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.