Nemrut’un eteğinde gastronomi buluşması: Yemek tanımları metaverse üzerinden yayımlandı

Adıyaman Valiliği Kahta Kaymakamlığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Oses Çiğköfte işbirliğiyle düzenlenen Memleketler arası Nemrut Gastronomi Buluşmaları Lübnan’dan Barbara Massaad, İran’dan Parisa Kalantari, İtalya’dan Michelangelo de Lauretis ve Massimiliano Catena ile ülkemizin kıymetli şefleri Ahmet Güzelyağdöken ile Sait Öncü’nün yaptıkları atölyeler ile başladı. Şenlik için kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, “en büyük açık hava müzesi” Nemrut Dağı’na çıkıp güneşin doğuşu ve batışına tanıklık etti.

CENDERE KÖPRÜSÜ’NDE ZARA RÜZGÂRI

İki bin 500 yıla yaklaşan tarihiyle göz kamaştıran Cendere Köprüsü, karşılama alanında Elvan Özkavruk ve Jovita Sakalauskaite’nin “Commagene Table” standı açıldı. Asırlara meydan okuyan görkemiyle kendine hayran bırakan Cendere Köprüsü’nün çabucak yanı başında kurulan platformda sahne alan ünlü sanatçı Zara da on binlerce şahsa konser verdi. Yaklaşık 2 saat süren konserde Zara’nın seslendirdiği yapıtlara müzikseverler büyük coşkuyla eşlik etti.

CENDERE ÇAYI’NDA ÇOBAN ISLATMA RİTÜELİ YAPILDI

“Festivalin ikinci gününde Nemrut Dağı doruğunda Ümit Deniz Kızılkaya’nın gündoğumu resitalinin akabinde, Kahta’da bir rahmet ritüeli olarak bir çoban Cendere Çayı’nda ıslatıldı. Geçmiş periyotların kuraklık vakitlerinde rahmet getirmesi inancıyla çobanların Cendere Çayı’na itilip ıslatılması ile yapılan ritüelde çoban ıslatılınca yöre halkı da dua edermiş. Onarımı tamamlanan tarihi Kahta Kalesi’nde yapılan yemek sunumlarında ise meyir çorbası, pirpirim cacığı, sarımsaklı pilav, hitap, yarpuzlu köfte üzere Adıyaman’a has lezzetler tanıtıldı.

“BÖLGENİN TANITIMINI HEDEFLEDİK”

Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, etkinliklere, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçinin katıldığını belirtti. Kültürlerin buluşmasına mesken sahipliği yaptıklarını kaydeden ve Adıyaman’ın tarihi, kültürü ve turizmiyle dikkat çektiğini söyleyen Korkutata, şenlik için ülkenin farklı yerlerinden on binlerce kişinin buluşmasından ilçe ismine çok keyifli olduklarını belirtti. Kaymakam Korkutata, Nemrut Dağı’nın doruğundaki devasa heykellerin ortasında gerçekleştirilen aktiflikle bölgenin tanıtımına katkı sağlanmasının hedeflendiğini lisana getirdi.

Öte yandan şenliğe katılan AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak da çiğ köfte yoğurup ziyaretçilere ikram etti. Toprak çeşitli ülkelerden gelerek Milletlerarası Nemrut Gastronomi Buluşmaları’nda hünerlerini sergileyen şeflere teşekkür etti.

TARİFLER METAVERSE ÜZERİNDE YAYINLANDI

Şenlik kapsamında yapılan yemeklerin tanımları de metaverse üzerinde NFT olarak yayımlandı. Nemrut Gastronomi Buluşmaları’na katkı vermekten memnuniyet duyduklarını belirten OSES İdare Heyeti Lideri Osman Yaşar da, Nemrut ve etrafında pek çok uygarlığa ilişkin farklı periyotlardan gelen mutfak kültürünün yaşandığını, gastronomi alanında Adıyaman’ın başta çiğköfte olmak üzere birçok lezzetinin ülke dışına taşındığını, buna öncülük ettikleri için de gurur duyduklarını belirtti.

BÖLGEDE ‘MEZOPOTAMYA’ ATILIMIYLA TURİZM ATAĞI

Şenliğe katılan İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, bölgedeki turizm potansiyelinin GAP Tipi ismiyle pazarlamanın dünyada tanınırlık açısından yanlış olduğunu belirterek, “Bu vilayetleri ‘Mezopotamya’ markasıyla tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi. Adıyaman’a gelen 2 milyon turist sayısını 5 milyona çıkarmayı hedeflediklerini ve kentte su sporlarına yönelik projeler hayata geçireceklerini söz eden Burhan Akyılmaz, “GAP Çeşidi dendiğinde, bölgeyi hiç bilmeyenler, barajların, göletlerin, altyapı projelerinin incelendiği teknik bir mühendislik incelemesi diye algılayabiliyorlardı. Bu bir yanlış usuldü. Biz artık Adıyaman’ı ‘Mezopotamya Turu’ markasıyla pazarlamaya başladık. Örneğin bugün Kapadokya’ya baktığımızda Nevşehir, Ürgüp, Göreme’yi beşerler bilemeyebiliyor ancak Kapadokya deyince dünyanın her tarafından turistler ve seyahat acenteleri bölgeyi tanıyor. Biz de buna emsal bir çalışmayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaparak Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman vilayetlerini kapsayan Mezopotamya markasıyla tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Kültür ve Turizm ile Sanayi Bakanlığımız geçen yıl Şanlıurfa’da bir protokolle bu süreci başlattı. Ve bu süreç yavaş yavaş acentelere yayılmaya başladı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.