Obezite yalnızca kilo sorunu değil, birçok sıhhat sorunun öncüsü

Günümüzün yaygın sıhhat sıkıntılarından olan obeziteye tıbbi bakış açısı olarak obezite ameliyatlarını kıymetlendiren Egekent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Tekin, “Obezite sorunu günümüzün yaygın sıhhat problemlerinden biri. Obeziteyi yalnızca görsel hoşluğu tehdit eden bir faktör olarak düşünemeyiz zira obezite birebir vakitte birçok sıhhat sorunun da öncüsüdür” dedi.

Obezitenin beraberinde getirdiği hastalıklara değinen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Tekin, “Kişilerde obezite sorunu nedeniyle eklem rahatsızlıkları, şeker, kalp hastalıkları, kısırlık, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması hatta kanser oluşabilmektedir. Hastalarımız obezite ameliyatıyla birlikte bu meselelerin kaynağından da kurtulmuş oluyorlar” diye konuştu.

“OBEZİTE AMELİYATI KİMİ HASTALAR İÇİN ŞART”

Kilo sorunu için birçok farklı formül olsa da kimi hastalar için obezite ameliyatının gerekliliğine vurgu yapan Op. Dr. Mustafa Tekin, “Bazı durumlarda diyet, spor vb. usuller ile zayıflama gerçekleşmeyebilir. Bu türlü durumlarda, fazla kilo ile sıhhat sorunları de oluşmaya başladığında hasta daha tesirli bir formül arayışına giriyor. Bu noktada obezite ameliyatları değerli ve ameliyatlar sonrasında da istenilen sonuçlar elde ediliyor” sözlerini kullandı.

Obezite ameliyatları için kimi koşulların gerçekleşmesi gerektiğinde de bahseden Op. Dr. Mustafa Tekin, şu bilgileri paylaştı:

Hastanın obezite ameliyatı olabilmesi için beden kitle indeksi 35-40 ortası olan, çok alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı olmayan, ameliyata mahzur bir durumu olmayan ve uzun müddettir öteki metotlar ile zayıflayamayan hastalar obezite ameliyatı olabilirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.