Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Erdoğan’ın adaylık çıkışını kıymetlendirdi: Adaylık şartlara bağlı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan seçimlerde partisinin cumhurbaşkanı adayının ‘kendisi’ olacağını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaları, “Üçüncü kere aday olabilir mi, olamaz mı” tartışmalarını gündeme getirdi. Kelam konusu sıkıntıyı CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Kurulu CHP Küme Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu, Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar aday olma durumunun tüzel temelini yorumlayan Kaboğlu, “Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir lakin bu durum bir anayasal şartın siyaseten yerine getirilmesine bağlıdır. TBMM 360 vekilin oyu ile seçimlerin yenilenmesine, öne alınmasına karar verirse, o durumda cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Cumhurbaşkanı anayasayı bilmez diyemeyeceğimize nazaran, anayasanın teminatı sayıldığına nazaran kendisi de kesinlikle 2023’ün 18 Haziran’ın da seçimlerin yapılması durumunda, aday olamayacağını biliyor” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kendisinin yenilemek istemesi muhtemelliğine da değinen Kaboğlu, şöyle konuştu: “Bunu şu biçimde değerlendiriyorlar; 2007’de anayasa değişikliği yapıldı ancak 2017’de rejim değişikliği yapıldı. O nedenle artık 2007’de konmuş olan bu kural, 2017’de yapılan rejim değişikliği sonrası geçerli değil. O denli olunca, Erdoğan’ın 2014’te yapılan seçimde yaptığı vazife kabul edilmez. 2018’de birinci kere adaylığını koymuş ve şu an da birinci periyodunu sürdürmektedir. Bu türlü olunca anayasada en fazla iki kere dendiği için pekala 2023 seçimlerinde de aday olabilir görüşü var. Bu görüş neden geçerli değil? Cumhurbaşkanının vazife müddeti beş yıldır. Bir kimse en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilir. Unsur 101 fıkra 2. Bu kural 2007’de getirildi. Bu kuralın devamlılığı anayasanın 11. hususundan kaynaklanıyor. Bu hususa nazaran, bütün anayasa kararları herkes için üstün ve bağlayıcıdır. O vakit da bağlayıcıydı artık de bağlayıcıdır. Bu kural daimdir. 2017’de anayasa değişti lakin bu kural değişmedi.”

‘DÜŞÜK İHTİMAL’

Erken seçimi ihtimal dahilinde görmediğini belirten Kaboğlu, “Erdoğan’ın çıkışı bir erken seçim sinyali olarak düşünülebilir. Lakin bunun 2023 yılı içerisinde olacağı konuşulabilir. Zira şu an yapılan bütün hazırlıklar 3600 ek gösterge ve öbür iyileştirmeler daima 1 Ocak 2023 prestijiyle öngörülüyor. Bu nedenle bu ihtimalin az olduğunu söylemeliyim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.