Rusya bir ülkeye daha doğalgaz akışını kesiyor

Rusya, Fin güç şirketinin ruble ile ödeme yapmayı kabul etmemesi nedeniyle Finlandiya’ya doğalgaz akışını yarın kesecek.

Finlandiya devletine ilişkin gaz şirketi Gasum’un yaptığı açıklamaya nazaran, Rus Gazprom şirketi, Finlandiya’ya Cumartesi sabahından itibaren doğal gaz akışını durduracağını bildirdi. Rusya müşterilerinin Gazprombank’ta hesap açarak doğalgaz ödemelerini ruble olarak yapmasını talep etmişti. Gasum ise Gazprom’a ruble olarak ödeme yapmayı reddetmişti.

Gasum CEO’su Mika Wiljanen yaptığı açıklamada, “Tedarik mukavelemiz kapsamındaki doğal gaz arzının artık durdurulması son derece üzücü” dedi.

Wilhjanen, Lakin bu duruma ihtimamla hazırlanıyoruz ve doğalgaz iletim şebekesinde rastgele bir aksama olmaması kaydıyla önümüzdeki aylarda tüm müşterilerimize gaz tedarik edebileceğiz” diye konuştu.

FİN ŞİRKET GAZ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEK

Gasum, Finlandiya’yı Estonya’ya bağlayan Balticconnector boru sınırı aracılığıyla başka kaynaklardan Finli müşterilere gaz sağlamaya devam edeceğini söyledi. Şirket evvelki gün Rusya’nın ruble ödemeleri konusundaki uyuşmazlık nedeniyle gaz arzını kesebileceği konusunda uyarmıştı.

İki ülke ortasında birebir vakitte NATO yüzünden de tansiyon bulunuyor. Finlandiya NATO’ya girmek isterken Rusya buna karşı çıkıyor.

Dün Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’dan gaz ithal eden 54 müşterinin yarısının ruble ile ödemeyi kabul ettiğini duyurmuş, pek çok şirketin Moskova’nın yeni uygulamaya koyduğu ödeme kurallarına uygun olarak Gazprombank’ta ruble hesabı açtığını belirtmişti.

KİMLER GAZPROMLA ANLAŞTI?

İtalyan güç kümesi Eni, bu hafta Rus doğalgazını ödemek için biri euro, başkası ruble olarak iki hesap açmak için süreçlere başladığını söyledi. Devlet denetimindeki Eni, kararının İtalyan hükümetiyle ahenk içinde ve yaptırım çerçevesine uygun olarak alındığını açıkladı.

Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı olan Uniper, ödeme düzeneğine uymak için Gazprombank’taki bir hesaba euro aktardığını söyledi. Ayrıyeten Fransız güç şirketi Engie, her iki şirketin de Avrupa yaptırımlarına uygun bir tahlil üzerinde mutabakata vardığı için Rus gaz devine bir sonraki ödemeyi ay sonundan evvel yapacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunun başlamasının ardından ABD ve müttefikleri, Moskova’yı yaptırımlarla vurmuş ve Rusya’nın güç kaynaklarına bağımlılığını azaltma davetleri yapmıştı.

Kremlin ise buna çeşitli tedbirlerle karşılık verdi ve ‘dost olmayan ülkeler’ diye listelediği ülkelerin doğalgazı ruble olarak ödemesini talep etmişti. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bu ülkelerden gaz alıcılarının ruble ile ödemeyi kabul etmemesi halinde Rusya’nın bunu gaz kontratlarında temerrüt olarak göreceğini açıklamıştı.

Nisan sonunda Gazprom, iki ülkenin yeni ödeme planına uymayı reddetmesi üzerine Bulgaristan ve Polonya’ya gaz dağıtımını durdurmuştu. Finlandiya, Rusya’nın doğalgazı kestiği üçüncü ülke olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.