Rusya ile Ukrayna ortasında müzakereler tekrar başlayabilir

Karadeniz’in kuzeyindeki çatışmalar, birinci günlere kıyasla hafiflese de devam ediyor.

İlk andan itibaren hem Rusya’ya hem de Ukrayna’ya ateşkes daveti yaparak, diyaloğun ehemmiyetine dikkati çeken Türkiye, yapan ve tarafsız pozisyonunu sürdürüyor.

Kiev, müzakereler için ağustosu işaret etti

Son devirde Kiev ve Moskova ortasında diyalog azalırken, Ukrayna, Rusya ile barış görüşmelerine ağustos ayında yine başlamayı planlıyor.

Kiev’in baş müzakerecisi David Arakhamia, Voice of America’ya verdiği demeçte, Ukrayna’nın, farklı noktalarda karşı akınlarla operasyon düzenleyeceğine inandığını söyledi lakin detay vermedi.

“Daha âlâ bir pozisyonda olacağız”

Böylece ülke olarak müzakere için daha uygun bir pozisyonda olacaklarını düşündüklerini belirten Arakhamia, Rusya ile müzakerelerin ağustos ayı sonuna kadar başlamasını öngörüyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 24 Şubat’ta başlayan akınları “özel askeri operasyon” formunda nitelendiriyor.

Milyonlarca sivil, göç etmek zorunda kaldı

Rus güçlerinin hücumları sonucu askeri noktalar gaye alınırken, sivil yerleşim yerlerinin de bombalanması sonucu hayatını kaybedenler oldu.

Yoğun taarruzlar nedeniyle milyonlarca sivil Ukrayna’yı terk ederek başta Polonya olmak üzere komşu ülkelere sığındı.

Türkiye’nin yapan rolü

Öte yandan, iki ülke heyetlerinin hem Antalya’da hem de İstanbul’da ağırlanması ve bu kentlerde yürütülen müzakereler, Ankara’nın barışın sağlanması istikametinde attığı kararlı adımların göstergesi olarak öne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.