Sabancı Holding’ten birleşme kararı ‘Dev şirketi bünyesine kattı’

Hacı Ömer Sabancı Holding, geçtiğimiz aylarda 28,8’ine sahip olduğu Exsa Export ile birleşeceğini açıklamıştı. Birleşme işlemi, bugün tamamlanarak Exsa, Sabancı Holding’in mülkiyetine geçti.

Birleşme işlemiyle birlikte Exsa’nın finansal varlıkları ile Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları A.Ş.’nin yüzde 50 sermaye payı, Temsa Motorlu Araçlar Pazarlama ve Dağıtım A.Ş.’nin yüzde 100 sermaye payı ile Exsa Gayrimenkul Proje Geliştirme A.Ş.’nin yüzde 100 sermaye payı da Sabancı Holding’e geçti.

Birleşme işlemi sonucunda, Sabancı Holding’in sermayesi 59.972.038,18 TL artırıldı. Bu paylar, Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde gerekli olan yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından Exsa’nın şirket dışındaki diğer ortaklarına tahsis edilecek.

Bu birleşmeyle birlikte Sabancı Holding, otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde önemli bir güç kazanmış oldu.

Birleşmenin detayları

Birleşme işlemi, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL) ile Exsa Export A.Ş. (EXSA) arasında 19 Temmuz 2023 tarihinde imzalanan birleşme sözleşmesi uyarınca gerçekleştirildi.

Birleşme işlemi, 20 Temmuz 2023 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında SAHOL tarafından onaylandı. Exsa’nın genel kurulunda ise birleşme işlemi 2 Ağustos 2023 tarihinde onaylandı.

Birleşme işlemi, Ticaret Bakanlığı tarafından 17 Ağustos 2023 tarihinde onaylandı.

Son olarak, birleşme işlemi, 20 Ocak 2024 tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir