Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi mahkemede söz verdi

Beşiktaş’ın eski yöneticisi ve Ece Erken’in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun 27 Ocak’ta Yeşilköy’de ortağı olduğu balık restoranında uğradığı silahlı hücum sonucu hayatını kaybetmesine ait Bakırköy 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın üçüncü gününde tutuklu 10 sanık duruşmaya getirilirken, tutuksuz sanıkların bir kısmı ve taraf avukatları duruşmada hazır bulundu. Müştekiler Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu, Murat Bilmez ve Suphi Malgaz duruşmaya katıldı. 

“SANIKLARDA BİR KEDER, PİŞMANLIK GÖREMİYORUM” 

Duruşmada müşteki olarak tabir veren Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu, sanıkların savunmalarında kardeşini hatalı üzere gösterdiklerini söyledi. Mahmutyazıcıoğlu, “Bana bir telefon geldi Şafak’ın vurulduğu söylendi, inanamadım. Bizim ailemizde bu türlü vurulma olayları filan olmaz. Hastaneye gittik, bir mühlet sonra vefat ettiğini söylediler. Bu işin aslı astarı nedir diye baktığımızda, mevzunun 65 bin TL üzere bir konu yüzünden yaşandığını öğrendim, inanamadım. Burada iki gündür tabloyu izliyorum. Güya en büyük hatalı Şafak’mış, burada melekler ordusu varmış üzere bir tablo çizildi. Bu sorun 65 bin TL sorunundan çıkmış. Şafak haksızlığa gelemezdi, korkusuzdu. Şafak haksızlık karşısında fazla bir reaksiyon vermiş olabilir. Bence bu şahıslar Şafak’ı korkutmak istedi lakin, korkmayınca yıldırmak için planlar yapıldı. Bugün üçüncü gün, iki gündür izliyorum. Muhakkak ki bu olay yaşandığında herkes alkollüydü.  Sanıklar manzaraları daha sonra izledi. Onlardan duruşmada şöyle bir şey duymak istedim; ‘Ya biz bir şey yaptık lakin, nasıl yaptık bilemiyoruz, pişmanız.’ Lakin o denli bir ıstırap, pişmanlık da göremiyorum. Birçoğunun sabıkası aşikâr. Gerçek hatalıların tespit edilip en ağır formda cezalandırılmalarını istiyorum” dedi. 

MÜŞTEKİ SUPHİ MALGAZ: “SANIKLARDAN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM”

Şikaşetçi Suphi Malgaz ise duruşmadaki sözünde, “Kerem ile konuştuk ve dairenin satışı için anlaştık. Ben daireyi anlaştığımız ölçüden fazlaya sattım. Daha sonra Gökhan beni aradı, ‘Kardeşim sen bu işten 150 bin TL para kazanmışsın’ dedi. Gökhan’a bu türlü bir durum olmadığını söyledim. Bu benim işim olağan ki para kazanacağım. Eski kiracım olan Kadir beni arayarak, ‘Daire sıkıntısı varmış oturup görüşelim’ dedi. Sonunda 65 bin TL’yi bölüşeceğiz diye anlaştık. Ben göndereceğimi söyledim. Hiç bir sorun olmadan çıktık. Seccad, Şafak’ı aradı, ‘Sen bize masraf mi yaptın’ dedi. Şafak’ta ‘Öyle anladıysanız o denli olsun’ dedi. Benim olayla alakam yoktur. Sanıklardan şikayetçi değilim.  Bizim hususumuz orada kapandı. Husus parayı aşmış. Ben Şafak’ı 3-4 yıldır tanıyorum, çok gözü pek çok delikanlı bir çocuktu, kimsenin dayanağına muhtaçlığı yoktu” dedi. 

Bu sırada Celal Mahmutyazıcıoğlu, Suphi Malgaz’a soru sormak için kelam aldı, “Ben anlamakta zorlanıyorum. Suphi Bey’in anlattığına nazaran hiçbir uyuşmazlık yok ise, her şey yolunda ise, o akşam neden benim kardeşimi o görüşmeye çağırdı?” diye sordu. Suphi Malgaz “Şafak, ben geleyim dedi” karşılığını verdi. Mahmutyazıcıoğlu bu karşılık üzerine, “Size görüşme daveti geldiğinde siz Şafak ile birlikte miydiniz?” diye sordu. Suphi Malgaz ise “Biz birlikte oturuyorduk” dedi. 

SANIK AVUKATLARINDAN ‘MAHMUTYAZICIOĞLU İLE ALAATTİN ÇAKICI TANIŞIYOR MUYDU’ SORUSU

Sanık Serkan Dakman’ın avukat Engin Çelebi, Mahmutyazıcıoğlu’nun Alaattin Çakıcı ile tanışıklığı olduğuna ait Celal Mahmutyazıcıoğlu’na soru yöneltti. Mahmutyazıcıoğlu ise “Eski tanışırlar, birinci müvekkilidir. Her gün cezaevine masraf, gelirdi” dedi. 

Müşteki Celal Mahmutyazıcıoğlu, “Şafak’ın Alaattin Çakıcı’dan güç aldığını mı söylüyorsunuz?” sorusu üzerine Avukat Çelebi, “Bu hayat usulünden beslendiğini söylüyorum. Siz tıpkı varsayımlarla buradaki şahısları itham ediyorsunuz” yanıtını verdi. 

ECE ERKEN BİR SONRAKİ CELSE TABİR VERECEK 

Ece Erken’in avukatı, “Müvekkil kederini yaşamaya devam etmektedir. Duruşmada da gördük, daha fazla dayanamadı, baygınlık geçirdi. Mazeretli sayılmasını talep ediyoruz. Gelecek celse hazır edeceğiz, şikayetçiyiz” formunda konuştu. 

“ECE’YE KALSA HERKES CEZA ALSIN” 

Tanık Fatih Sipahi duruşmada, “Ece’yi arkadaş ortamından tanıyorum. Bu olayla ilgili bir iki sefer konuştuk. Beni aradığında telefonda ağlıyordu. Ece, ‘Katilleri Sipahi saklıyor’ diye toplumsal medyada paylaşım yapmıştı. Paylaşımdan ötürü bana hakaret içeren bildiriler geldi. Ece, ‘Bana tabir ver, senin ifaden çok değerli, seninle ilgili bir şey paylaşmam, seni aklarım’ dedi. Bildiklerimi anlattığımı, palavra söz vermeyeceğimi söyledim. Ece’ye kalsa herkes ceza alsın, ona nazaran ben de ceza almalıyım. Burada hatasız olan beşerler da var” biçiminde konuştu.  

Mahkeme şahitleri dinlemeye öğlen ortasından sonra devam edecek.

İDDİANAMEDEN 

Cinayet soruşturmasıyla ilgili 16 Mayıs’ta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Ali Yasak ve Abdulkadir Kara hakkında 4 başka kabahatten ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 3 yıl 9’ar aydan 12 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istendi. Sanıklar, Kadir Yasak, Seccad Yeşil, Serkan Dakman, Fatih Okan Kodak, Burak Otçuoğlu ve Uğurcan Bilge hakkında ise 3 farklı suçdan ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 3 yıl 9’ar aydan 10 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. Sanıklar Gökhan Karakan ve Kerem Öztürk hakkında 3 farklı cürümden ağırlaştırılmış müebbet mahpus ile toplam 3 yıl 9’ar aydan 10 yıl 6’şar aya kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi. Öteki 9 sanık için de ‘Suçluyu kayırma’ kabahatinden değişen oranlarnda mahpus cezası istendi. 

İddianamede olay şöyle aktarıldı: “Bakırköy’de Ahmet Yosunlu ismine kayıtlı olan bir daire, satışı için emlakçılık yapan sanık Kerem Öztürk’e devredildi. Öztürk bu daireyi satmak için müşteri ararken, apartmanın en üst katında oturan müşteki Suphi Malgaz ile daireye müşteri bulunması konusunda anlaştı. Suphi Malgaz, Kerem Öztürk’e 1 milyon 450 bin TL karşılığı daireyi alacak bir arkadaşı olduğunu söyledi. Daireyi Malgaz, 1 milyon 650 bin TL’ye satarak, alıcıdan 170 bin TL komite almış oldu. Sanıklar Kerem Öztürk ile Gökhan Karakan bu durumu öğrendikten sonra Malgaz’a bu ölçüsü kendilerine ödemesi gerektiğini söyledi. Taraflar bir mutabakata varamayınca sanık Gökhan Karakan, Malgaz’ı öldürtmekle tehdit etti. Gökhan Karakan, sanık Seccad Yeşil’e ulaşarak kelam konusu parayı tahsil etmesini istedi. Seccad Yeşil, arkadaşı olan sanık Kadir Yasak’a durumu anlattı. Yasak, Suphi Malgaz ile bir buluşma teklif etti. Bakırköy’de bir restoranda gerçekleşen görüşmede, Şafak Mahmutyazıcıoğlu Suphi Malgaz’ın yanında geldi. Mahmutyazıcıoğlu’nun Malgaz’a dayanak olması nedeniyle, Kadir Yasak ve Seccad Yeşil kelam konusu parayı alamadı. Sanıklar Kadir Yasak ve Seccad Yeşil bu nedenle maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu maksat alarak, 27 Ocak’ta cinayeti işledi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.