Süleyman Soylu, geri itmeyi inkar eden Yunan vekilleri susturdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NATO Parlamenter Asamblesi Politik Komite ve Ortadoğu Komitesi heyetiyle bir ortaya geldiği yemekli toplantının akabinde parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Bakan Süleyman Soylu’nun gündeminde, Yunan parlamenterlerin Yunanistan’ın Ege’de sığınmacıları geri itmediği argümanı vardı.

“Göç probleminin konuşulması lazım”

Süleyman Soylu, göç sıkıntısı konuşulduğunda somut değerlendirmelerin ortaya konulması gerektiğini belirterek, diye konuştu.

“Yunanistan’ın sığınmacıları geri ittiğine dair görüntüler var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan’ın sığınmacıları geri ittiğine dair yüzlerce görüntü olduğunu belirterek, Eğer Ege’de biz Yunanistan’la komşu değilsek, Sırbistan yahut Arnavutluk’la komşuysak siz haklısınız. O kıyı güvenlik botları sizin bayrağınızla sizin insanlarınız tarafından değil de sizin gemileriniz öbürleri tarafından o öldürme işlerini gerçekleştiriyorsa siz haklısınız. dedi.

Bakan Soylu, Yunan parlamenterlerin geri itmelerle, Ege’de ve hudutta yaşananlara dair somut kanıtlar olmadığını söylemesi üzerine ise şunları kaydetti:

“Bizle bu türlü bir tartışmaya girmeyin”

Geri gönderme ve geri itme sorunlarında bizim hazırladığımız yüzlerce görüntüden 11 tanesi var. Şayet Ege’de biz Yunanistan’la komşu değilsek, Sırbistan yahut Arnavutluk’la komşuysak siz haklısınız. O kıyı güvenlik botları sizin bayrağınızla sizin insanlarınız tarafından değil de sizin gemileriniz diğerleri tarafından o öldürme işlerini gerçekleştiriyorsa siz haklısınız. Lakin o denli değil. Artık gerçeği örtmeyelim. İnsanların Yunanistan’da karşı karşıya kaldıkları azaplar sebebiyle milletlerarası mahkemelerde Yunanistan’ı dava ettiğini burada bir sefer daha söylemek istiyorum. Şayet isterseniz şurada görüntüler var. Bir daha kelam alırsanız, ben hiç konuşmayacağım, bu görüntüleri göstereceğim. O vakit siz kıyı güvenliğinizin insanları nasıl öldürdüğünü, insanların botlarına silahlarla nasıl atak ettiğini, botların havalarını indirerek onları denizin ortasında nasıl mahkum ettiğini, Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığının da onları nasıl kurtardığını burada izleriz. Bizle bu türlü bir tartışmaya girmeyin. Girmemenizi temenni ediyorum. diyerek açıklamasını tamamladı.

AA’nın haberine nazaran, Bakan olarak bu platformların hepsinin içinde olduğunu belirten Soylu, Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirdiğini, koşulları Yunanistan’ın yerine getirmediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.