Tarihi Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıktı: 104 hasta tahliye edildi

Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi’nin Yaşlı Bakımevi kısmında dün öğlen saatlerinde yangın çıktı. Kısa müddette alevler çatıyı sardı. Olay yerine çok sayıda itfaiye takımı sevk edildi. Gruplar yangına müdahale ederken, hastalar tekerlekli sandalye ve sedyelerle tahliye edildi. Tahliye edilen 104 hasta, etraftaki servislere ve hastanelere sevk edildi.

Hastanedeki oksijen tüpleri yurttaşlar ve çalışanlar tarafından önlem hedefiyle dışarı çıkarıldı. Grupların yaklaşık iki saat süren çalışmasının akabinde yangın denetim altına alındı. Yangında, 17 itfaiye aracı, 12 su tankeri, dört iş makinası, dokuz ambulans, üç AFAD aracı, 50 arama kurtarma işçisi, 215 itfaiye işçisi, 105 zabıta çalışanı, 102 emniyet işçisi misyon yaptı.

CAN KAYBI YAŞANMADI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da olay yerine gitti. Açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Arkadaşlarım, çalışma içerisinde en süratli biçimde müdahalesini yaptılar. Burada önemli olan, can kaybının olmaması. Balıklı Rum Hastanesi bizim için çok değerli bir kurum. Hastane olarak da çok değerli. Onu tekrar daima birlikte ayağa kaldırırız. Biz de yanında oluruz vakfımızın” dedi.

Vali Yerlikaya ise, “Canla ilgili bir düşüncemiz, kaybımız, yaralanan vatandaşımız kelam konusu değil. Burası bize emanet tarihi kadim şifa merkezi. En kısa vakitte eski haline getirmek için buradaki yaraları sarmak bizim boynumuzun borcu” diye konuştu.

“İNSANLAR KORKMUŞ VE AĞLIYORDU”

Hastanedeki çay bahçesinde çalışan garson İbrahim Taşkın olayı “Öğle saati olduğu için yoğunluk vardı. İşverenimizi bir anda koşarken görünce biz de peşinden koştuk. Dumanları gördüğümüzde hastanenin içine girdik. İçeride yaşlı hastaları sedyelerle dışarı çıkararak birinci müdahaleyi yapmaya çalıştık. İnsanlar korkmuş ve ağlıyorlardı, güç bir durumdu. Umarım bir daha bu türlü bir durum yaşamayızifadeleriyle anlattı. Yangın sırasında müdahale eden isimlerden olan garson Göker Yalçınkaya ise, “Hemen koşarak yardım ettik. Elimizden geldiğini yaparak hastalara yardımcı olmaya çalıştık. İlçelerden de yardıma gelen birçok insan oldu” diye konuştu.

1790’DA DA YANDI

İstanbul Zeytinburnu’nda Rum cemaati tarafından 1753 yılında kurulan Balıklı Rum Hastanesi, birinci yangını 1790 yılında yaşadı. Hastane, ahşap binalarında çıkan yangında yok olunca Patrik yedinci Neofitos’un ve Bab-ı Ali tercümanı Yorgo Humuzi’nin katkısıyla yine inşa edildi. 1864 yılında ise sarsıntının tesiriyle hastane bir defa daha ziyan gördü. Sarsıntıda ziyan gören binalar yine inşa edildi. Hastane 1991 yılında ise restore edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.