Tarikat Yurdunu Denetleyen Müdüre Darp! Kaydı Olmayan Çocukları Yurda Almışlar

Ordu Çaybaşı’nda Süleymancılara ait olduğu iddia edilen bir yurdu denetlemeye gelen şube müdürü E.A., yurda kaydı olmayan öğrencileri tespit etmesi üzerine jandarmaya haber verdi. Cemaat mensupları, eğitimcileri darp etti.

Olay, Ordu Çaybaşı’nda bulunan Süleymancılara ait olduğu iddia edilen Özel İlküvez Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’nda meydana geldi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Çaybaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan şube müdürü E.A., yanındaki eğitimcilerle birlikte yurdu ziyarete geldi. Denetim sırasında yaşı tutmayan 2 çocuk ve yurda kaydı olmayan 4 çocuğun olduğunu gören E.A. çocukların ailelerine teslim edilmesi ve konunun tutanak altına alınması için jandarmayı çağırdı.

Gelen jandarmanın tutanağa imza atmaması sonrası toplanan cemaat üyeleri E.A’yı darp etti. Olay sonrası eğitimciler şikayetçi olarak darp raporu aldı.

Olayın münferit bir olay olmadığını, laik eğitim sitemine saldırı olduğunu değerlendiren Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, ‘Ülkemizde cemaat örgütlenmelerinin ne denli büyük bir tehlike olduğuna dair 15 Temmuz sürecinde yaşananlardan ders çıkarılmadığını görüyoruz. Anayasamıza göre devletin görev ve sorumluluk alanı içerisinde yer alan eğitim hizmeti, tarikat ve cemaatlere, özel teşebbüse devredilmiş bulunmaktadır. Çeşitli adlar altında yol verilen, desteklenen, korunan bu karanlık yapılar eğitimin esas unsuru haline getirilmek istenmektedir. Eğitimde cemaat okulu, tarikat yurdu kabul edilemez’ diye konuştu.

Yaşanan olayın siyasetten bağımsız olmadığına işaret eden Yılmaz, “Tarikat, cemaat yurtlarında çocuklarımızın yaşadığı istismar vakalarını ‘Bir defadan bir şey olmaz’, ‘münferit’, ‘Çocuğun rızası var’ gibi akıl almaz ifadeler ile geçiştirip, kafasını kuma sokanlar, bu olaydan birinci derecede sorumludur. İktidarın cemaat ve tarikatları muhatap alıp, meşrulaştıran ve aynı zihin yapısına sahip anlayışı, çocuklarımızın içine sürüklendiği karanlığın kaynağıdır. Bu kanun ve kural tanımaz yurt, derhal kapatılmalıdır. Mafyatik ve şiddet örgütlenmesi içinde olan bu şebeke dağıtılmalı, yurtta kalan çocuklarımız kamuya ait mekânlarda barındırılarak eğitim hakları tesis edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, savcıları göreve davet ederken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e de ‘Bir seçim yapacaksınız. Ya tarikat ve cemaatlerden yana tavır koyacaksınız ya da çocuklarımızdan ve onları koruyup kollamaya, eğitimleri için kendini ömrünü vakfetmiş eğitimcilerden yana olacaksınız’ dedi.Kaynak: Cumhuriyet- Sefa Uyar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir