TKP seçim startını verdi

Mustafa Suphi ve arkadaşlarının 10 Eylül 1920′ de Bakü’de kurduğu Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) Ankara’daki 102. yıl şenliği, partinin aynı zamanda 2023 seçim startı oldu. Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde coşkulu bir kalabalıkla gerçekleşen kutlamada sık sık slogan atıldı.

102. yılında eşit ve özgür bir ülke sloganıyla başlayan etkinliğin mesajı, ağırlıklı olarak ”Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” oldu.

Partinin kadrolarının gençleştirildiği gözlemlenirken, Ankara İl Başkanı Ali Fuat Arıkan’ın konuşmasının ardından parti gençlik kolları “Los Obreros” adlı çok sesli korosuyla konser verdi. Ardında Nihat Behram, şiirleriyle kürsüde yerini aldı. Sahneye çıkan tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın ise konuşmasında “20 yıllık AKP iktidarının yalanlarını; hafıza-i beşer nisyan ile maluldür, insan unutur, örgütlü insan unutmaz; herkes unutur TKP unutmaz. TKP bu toplumun belleğidir” ifadelerini kullandı.

Konser arasında sahneye Ercan ve Gökhan Çağıran kardeşler, Pir Sultan Abdal türkülerini seslendirdi.

Şair Tuğrul Keskin sahneye geldiğinde, Türkiye ve Yunanistan arasında tırmandırılan gerginliğe atıfta bulunarak; ülkelerin arka arkaya seçime gireceğini iki ülkenin de bu düşmanlıktan yararlandığına vurgu yaparak, 1921′ de Yunan komünistlerinin silah bıraktığını ve bunun için de idam edildiklerini hatırlattı.

Etkinliğin en çok dikkat çeken ismi 23 yaşındaki Tolga Köksal oldu. Milletvekili adayı olan Köksal sahnedeki konuşmasında bir market çalışanı olduğunu ve bir işçi olarak TKP’de siyaset yapma hakkına sahip olduğunu ve ”Müşteri her zaman haklıdır” anlayışının adaletsizliğini anlattı.

MÜCADELENİN VE İKTİDARA GELMENİN TAM ZAMANI

Etkinliğin son konuşmacısı Parti Genel Sekreteri Kemal Okuyan oldu. Kemal Okuyan konuşmasının tamamını, mail üzerinden ya da kendisine halk tarafından yöneltilen soruların cevaplandırılması üzerine yaptı.

Özellikle kendisine muhalefet konusunda, “AKP’nin ekmeğine yağ sürüyorsunuz” eleştirilerine açıklıkla cevap verdi.

Kemal Okuyan sözlerine şöyle devam etti:

”NATO diyoruz, laiklik diyoruz, türban diyoruz; diyorlar ki bunlara şimdi dokunma, zamanı değil. Peki, soruyorum ne zaman? Farklılıkları bir kenara koyalım, birlik olalım diyorlar, ama hiçbir zaman kendilerini törpülemiyorlar. Siz hiç sağın ve sağ değerlerin törpülendiğini gördünüz mü? Hep soldan istiyorlar. AKP’nin tabanını ürkütmeyin diyorlar. AKP’nin sadece ürkmüş bir tabanı var. Ekonomik zorluklar onları da eziyor. Onlara tek tek anlatacağız. Yoldaşlarımız 102 yıl önce Anadolu halkına eşitlik ve adalet getirmek uğruna can verdiler. Cumhuriyetçilik, laiklik ve bağımsızlık fikirleri meşrudur. Osmanlıcılık gayr-ı meşrudur; ama AKP tabanını ürkütmeyelim diyerek gerici unsur ve söylemleri meşru hale getirdiler. Birbirimize cesaret vermeliyiz. Taviz vermeyeceğiz, İmam Hatipleri kapatacağız; sermaye ve zengin düşmanlığı da yapacağız elbet. Korkuyu yenmek bireysel cesaretle değil; örgütlenme ile olur. 100 yıl daha beklemeyeceğiz.”

Kemal Okuyan’ın konuşması sırasında sinevizyonda “TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından British Amerikan Tobacco’ya (BAT) devredilen Ballıca sigara fabrikası işçilerinin ve işten çıkarılanların direnişi gösterildi.

Özlem Kalkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.