TMO kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatını belirledi

Kırmızı mercimek hasadının mayıs ayının son haftasında başladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından piyasaların kırmızı mercimek üreticilerinin lehine olacak halde düzenlenmesi ve oluşabilecek üretici mağduriyetlerinin önlenmesi için alım fiyatı açıklandı.

Kırmızı mercimek üretiminin yüzde 75 artması bekleniyor

TMO tarafından, 2022 periyodu kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatına ait yapılan açıklamada, Türkiye’de 2022 yılı kabuklu kırmızı mercimek üretiminin geçen yıla nazaran yüzde 75 artışla 400 bin ton olacağının öngörüldüğü belirtildi.

Kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 14 bin lira oldu

AA’nın haberine nazaran, kırmızı mercimek hasadının mayıs ayının son haftasında başladığı ve hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından takip edildiği söz edilen açıklamada, piyasaların kırmızı mercimek üreticilerinin lehine olacak formda düzenlenmesi, oluşabilecek üretici mağduriyetlerinin önlenmesi ve üretimin sürdürülebilirliğinin temin edilmesi hedefiyle kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatının ton başına 14 bin lira olarak belirlendiği vurgulandı.

Üreticiye takviyeler devam edecek

Açıklamada, üreticilerin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilen mazot, gübre, sertifikalı tohumluk ve fark ödemesi dayanaklarını almaya devam edeceği kaydedildi.

Geçici alım merkezlerinde hizmet bedeli kesintisi yapılmayacak

Ofisin, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden dokümanlarındaki üretim ölçüsünün tamamı satın alınacağı, eser bedeli ödemelerinin, eserin TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı belirtilen açıklamada, evvelki yıllardan farklı olarak bu periyotta süreksiz alım merkezlerinde hizmet bedeli kesintisi yapılmayacağı söz edildi.

Alımlar randevulu sistemle yapılacak

Açıklamada, TMO’nun üreticilerin iş yerleri önünde uzun mühlet beklemelerini önlemek gayesiyle hububat alımlarında uyguladığı randevulu alım sistemine kabuklu kırmızı mercimek alımlarında da devam edeceği, randevuların internet üzerinden “www.tmo.gov.tr”, “randevu.tmo.gov.tr” adreslerinden ya da tekrar internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden alınabileceği bilgisi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.