Ukrayna’da yargılanan 2 Rus asker daha hatalı bulundu

Ukrayna’nın Harkov kentini bombaladıkları argümanıyla savaş cürmü işlemekten yargılanan 2 Rus asker daha çıkarıldıkları mahkeme tarafından hatalı bulundu.

Ukrayna’da savaş cürmü işledikleri savıyla Rus askerlerinin yargılanmasına devam ediliyor. Ukrayna’nın Harkov kentini bombaladıkları argümanıyla Poltava bölgesindeki Kotelevsky Mahkemesi’nde yargılanan Aleksandr Bobukin ve Aleksandr İvanov isimli 2 Rus asker mahkeme tarafından hatalı bulundu.

Rusya’nın Belgorod bölgesinden Ukrayna’nın Harkov bölgesine 24 Şubat’ta topçu saldırısı düzenlemekle suçlanan iki asker, birinci duruşmada Harkov’u maksat alan topçu birliğinin modülü olduklarını kabul etti. Mahkeme, iki askerin Harkov bölgesindeki Kazacha Lopan ve Veterynrne’deki “özel meskenler de dahil olmak üzere sivil ve kritik altyapıya” ziyan verdiğini belirtti.

“TAMAMEN SUÇLUYUM”

Bobukin, canlı yayınlanan duruşmada mahkemeye verdiği demeçte, “Suçlandığım kabahatlerden büsbütün hatalıyım. Ukrayna’ya Rusya’dan ateş açtık” dedi. Azamî mahpus cezasına çarptırılmak istemeyen İvanov ise, “Af diliyorum ve cezada indirim istiyorum” dedi. Savcılık, Rus askerler hakkında 12 yıl mahpus cezası isterken, mahkemenin karar duruşması 31 Mayıs tarihine ertelendi.

YARGILANAN İLJ RUS ASKER ÖMÜR UZUNLUĞU MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Ukrayna’nın Sumi kentinde 28 Şubat’ta 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov’u öldürmekten hatalı bulunan 21 yaşındaki Rus asker Vadim Shishimarin, 23 Mayıs’ta mahkeme tarafından ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilmişti.

Shishimarin mahkemede hatasını kabul etmiş, “Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması gereken bir durum olarak görüyorum. Hatamı inkar etmiyorum. Birinci buyruğu Makeev isimli teğmen verdi. Birinci anda onun buyruğunu yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar sözlerle bana buyruğunu tekrarladı. Gerilimli bir durum vardı. Ukraynalı Aleksandr Shelipov daima bağırıyordu. Teğmenin buyruğunu yerine getirdim. Bu olaydan sonra hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.