Yunan vekilden sağlıkta kâr-zarar hesabı: Önce özür, sonra istifa

Yunanistan’da iktidardaki Yeni Demokrasi (YD) Milletvekili Spiros Pnevmatikos’un son safhadaki kanser hastaları ile ilgili sarf ettiği sözler komşu ülkede tartışmaya neden oldu. Pnevmatikos’un sözlerine başta YD lideri Kiryakos Miçotakis olmak üzere tüm siyasi partiler sert tepki gösterdi. Aynı zamanda bilim insanı olan iktidar partisi milletvekili, sözlerine gelen tepkiler sonrası siyasi kariyerini sonlandırdı.

‘BU TEDAVİNİN NE KADARINA İHTİYAÇ VAR?’

Spiros Pnevmatikos, 25 Haziran’da yapılacak parlamento seçimleri öncesinde “Skai” radyosuna değerlendirmede bulundu. Yunanistan’ın sağlık alanındaki olanakları hakkında konuşan Pnevmatikos, hastalara sunulan tedavinin değerlendirmesinin yapılması gerektiğini söyleyerek, “Bu tedavinin ne kadarına ihtiyaç var?” diye sordu.

Pnevmatikos, sözlerini şöyle açıkladı: “Yani, yapılması gerekmeyen bazı şeyleri sınırlandırırsak muazzam bir maliyet (kâr) ortaya çıkabilir. Gidip bunu senin için yapmanın bir anlamı yok dersek, bu, hastayı sevmediğimiz anlamına gelmez. Ölümcül bir kanser hastasını ele alalım. Başaramayacak, iyi bir teşhisi yok; bir noktada bir sınır çizmek zorundayız. Neden? Çünkü bazı insanların tedavi masraflarını karşılayabilmek çok zor. Yani daha fazlasını yapmak için hiçbir nedeninizin olmadığı bir nokta var.”

ABD ÖRNEĞİ: ‘NEDEN BU KADAR PAHALIYDI? ÇÜNKÜ HER ŞEY YAPILIYORDU’

Pnevmatikos, sözlerinin devamında “ABD, korkutucu bir örnek. Her şeye bakıyorlar, operasyonların maliyetine, bir operasyondaki maliyet fayda oranına vs. bakıyorlar. Eşimle 90’lı yılların başında ABD’ye ilk gittiğimizde ilk duyduğumuz şey Amerikan sağlık sisteminin ne kadar pahalı olduğuydu. Neden bu kadar pahalıydı? Çünkü herkes hangi durumda olursa olsun hastaneye gidiyordu ve herkes için her şey yapılıyordu. Bu şekilde bir süre sonra kimseye hizmet sağlayamadıklarını anladılar. Bu yüzden ne kadar harcayabileceklerine dair göreceli bir seçim yapmak zorunda kaldılar” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCE ÖZÜR: ‘BAZI SÖZLERİM YANLIŞ YORUMLANDI’

Pnevmatikos’un sözleri, Yunanistan siyasetinde büyük bir tartışmaya neden oldu. Muhalif partiler, sivil toplum kuruluşları, örgütler ve sendikalar vekilin sözlerine sert tepki gösterdi.

Gelen tepkiler sonrası Pnevmatikos önce özür diledi. Yunanistan basınında yer alan bilgilere göre, Pnevmatikos, mesajında, “Skai radyosunda sağlık konularında tamamen bilimsel nitelikte bir değerlendirme yaptım. Ne yazık ki böylesine zor bir konuyu analiz etmek için sahip olduğum kısıtlı zaman göz önüne alındığında, bazı sözlerim yanlış yorumlandı ve kasıtlı olarak çarpıtmak isteyen bazı kişiler tarafından münferit ifadeler kullanıldı” dedi.

SONRA İSTİFA: ‘SEÇİLSEM DE VEKİLLİKTEN İSTİFA EDECEĞİM’

Kendisi de doktor olan Pnevmatikos, partisi YD’den gelen tepkiler üzerine aktif siyasetten çekildiğini ve 25 Haziran’da vekil seçilse bile milletvekilliğinden istifa edeceğini açıkladı.

Pnevmatikos, “Bir röportajda sarf ettiğim sözlerin yanlış bir izlenim yaratması ve yanlış yorumlanmaya mahal vermesi nedeniyle, Parti Başkanı Kiryakos Miçotakis ve Yeni Demokrasi organlarına danışarak seçim yarışından çekiliyorum ve seçilmem halinde milletvekilliğinden istifa edeceğimi ve koltuğumu bırakacağımı beyan ediyorum. Her vatandaştan ve hastadan ayrı ayrı içtenlikle özür diliyorum” açıklamasında bulundu.

MİÇOTAKİS: PARTİMİZİN TEZİNİ VE İCRAATLARINI YANSITMIYOR

Parti lideri Kiryakos Miçotakis, kendi partisine mensup vekilin sözlerine yaptığı bir seçim konuşması çerçevesinde yanıt verdi. Miçotakis, “Pazarlık etmeyeceğim tek bir şey var, o da şu: Hangi aşamada olursa olsun her vatandaşın sağlık sisteminin sunabileceği en iyi tedaviye evrensel erişimi” dedi. Miçotakis ayrıca, Pnevmatikos’un çıkışının partisinin resmi tezi ve icraatlarını kesinlikle yansıtmadığı açıklamasında da bulundu.

SYRİZA: İKTİDAR PARTİSİNİN GİZLİ GÜNDEMİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Pnevmatikos’un sözlerini tüm siyasi partiler ve örgütler sert bir dille kınadı. Yunanistan basınına yansıyan haberlere göre, ana muhalefet partisi SYRİZA, “Pire milletvekili, YD’nin kamu sağlık sistemine yönelik gizli gündemini ortaya çıkardı” dedi. Aynı açıklamada, “Pnevamtikos’un hiçbir sahte özrü, YD hükümetinin ihtiyaç içindeki milyonlarca vatandaşa neler getireceğini gizleyemez: Terk edilme ve ekonomik sömürü” denildi.

Benzer mesajlar PASOK, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Helen Çözümü’nden de geldi. Pnevmatikos’un sözlerine sendikalar ve örgütler de tepki gösterdi. Yunanistan Kanser Federasyonu, Pnevmatikos’un açıklamasının, başka şeyler söylemek isteyip istemediğine ve daha sonra iddia ettiği gibi sonunda başka şeyler söyleyip söylemediğine bakılmaksızın, gizlenemeyecek, karanlık bir düşünce arka planına işaret ettiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir